Hoppa till innehåll

Rookien Jon Rahm är på Augusta National för att vinna

Världstolvan Jon Rahm var amatör för mindre än ett år sedan. Nu är han på Augusta National för att vinna The Masters.

Jesper Johansson
Rookien Jon Rahm är på Augusta National för att vinna

Redan förra året spelade Jon Rahm både US Open och The Open på Royal Birkdale. Han var då en amatör med stor potential.

Ett halvår senare är han mycket mer än så. Spanjoren har sedan januari 2017 klättrat från 137 i världen till plats tolv. Han har tagit sin första PGA Tour-seger, och är nu en av förhandsfavoriterna att vinna The Masters – trots att han aldrig tidigare deltagit i majortävlingen.

Jon Rahms udda sätt att lära sig engelska

På senare år har både Jason Day och Jordan Spieth varit nära att vinna tävlingen under sin debut i majorn. Jon Rahm hoppas nu klara av bedriften.
– Om jag inte trodde att jag kan vinna tävlingen, hade jag inte varit här. Det är verkligen så. Torrey Pines är inte en av de spelplatser där rookies vinner första gången de spelar där och jag lyckades göra det. Självklart är det här annorlunda. Det är en major och men första gång på Augusta National. Det är väldigt, väldigt imponerande, sa Rahm under en presskonferens.

– Jag kommer att pegga upp på hål ett och tro att jag kan vinna, och tävla för att vinna. Jag kanske klarar av det, eller så gör jag det inte. Det var så jag gjorde på Torrey Pines och vad jag gjorde första gången jag tävlade som proffs på Congressional. Det är så jag spelar.
– När jag peggar upp är det för att jag vill vinna, och för att jag tror att jag klarar av det.

TV: Se hur Jon Rahm tog sin första seger på PGA Tour

Precis som Jon Rahm säger är det något speciellt att för första gången spela Masters Tournament. Spanjoren har på senare tid visat att han är en temperamentfull spelare, men han hoppas att han kan klara av att fokusera på golfen.
– Jag kommer att vara väldigt taggad på första tee. Jag vet inte hur slaget kommer att bli. Men då måste jag försöka kontrollera mig själv och mina känslor.
– Jag vill att ”Herregud, jag spelare The Masters”-känslan att vara så kortvarig som möjligt. Jag vet att jag kommer att få den känslan, det kan ta ett eller två hål att bli av med den. Men jag vill inte komma till hål 12 och vara tre över par.

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare tar emot pris på golfbana
Tournytt

Två svenska amatörer klara för U.S. Women’s Open

Först Meja Örtengren. Och nu även Johanna Sjursen. De svenska amatörerna är klara för U.S. Women’s Open i Los Angeles i början av juni.

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

Stor ranking – LIV-spelarna som ingen vill ha

Kommer att bli ett gigantiskt pussel för tourerna att lägga. Vilka hamnar var?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

18 tankar efter The Masters

Rory McIlroy vann igen – men veckan på Augusta National bjöd på betydligt mer än så.

The Masters 2026: Starttider, söndag

Då går Åberg och Norén ut sista ronden av The Masters

Svensk Golf

The Masters 2026: Starttider lördag

Alex Norén går ut i första gruppen, medan Ludvig Åberg spelar i en utvald grupp med världsettan Scottie Scheffler.

Svensk Golf

Enmansshow Rory McIlroy

Historiskt stor ledning för nordirländaren halvvägs in i The Masters 2026.