Hoppa till innehåll

Rookie bötfälld för långsamt spel – gick back trots klarad kvalgräns

Det är extremt ovanligt att spelare bötfälls eller pliktas för långsamt spel, även om reglerna är tydliga gällande detta. Men rookien Yealimi Noh fick ett rejält straff efter förra veckans tävling.

Jesper Johansson

LPGA Tour-rookien Yealimi Noh har fått 10 000 dollar i böter, ungefär 87 000 kronor. Detta på grund av sitt långsamma spel under förra veckans Kia Classic.

Enligt Golfweek.com ska hon ha mottagit två varningar under den tredje ronden för sitt långsamma spel. Hennes första varning för långsamt spel ska hon också ha mottagit redan förra året då hon gjorde sin debut. Hon själv har inga ursäkter.
– Jag kan inte överklaga eftersom det uppenbarligen är mitt fel. Det här är en mycket bra läropeng för mig. Jag kommer självklart aldrig göra om det förhoppningsvis, vilket är bra. Men det är en hård smäll, det är mycket pengar, säger Noh till Golfweek.

Mycket pengar är det verkligen. Noh slutade delad 61:a i Kia Classic och tjänade då 4 247 dollar, alltså inte ens hälften av bötesbeloppet.

Det är mycket ovanligt att spelare faktiskt bötfälls för långsamt spel. Sedan 1995 har endast en spelare på PGA Tour fått ett slags plikt för att ha spelat för långsamt. I The Masters 2013 tilldelades 14-årige amatören Tianlang Guan från Kina plikt efter att ha tagit för lång tid på sig.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

Han följer LPGA-spelarna på första parkett

Ingemar Häggström på plats innanför repen för ytterligare en tourfinal.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Skyfall, vindar och långsamt spel i The Open

Svensson, Söderberg och Stenson redo för en ny lång arbetsdag

Se hur snabbt (eller långsamt) PGA Tour-spelarna spelar

PGA Tour skärper arbetet för att få bukt med långsamt spel. I veckans tävling, Rocket Classic, införs nya åtgärder som förhoppningsvis ökar tempot och gör det mer transparent för både spelare och publik.

LPGA utökar åtgärderna mot långsamt spel

LPGA har uppdaterat speltempopolicyn och inför nu en säsongslång uppföljning av långsamt spel.

PGA Tour inför åtgärder mot långsamt spel – tre stora förändringar

Pliktslag, avståndsmätare och offentlig statistik som visar vem som är långsammast.