Hoppa till innehåll

”Robban” fyra när Mickelson segrade i debuten

Phil dominerade direkt i debuten på veterantouren i Missouri.

Phil Mickelson blev den 20:e spelaren i PGA Champion-tours historia att ta hem segern i sin debut.

”Lefty” var helt överlägsen i Charles Schwab Series at Ozarks National och trots att han avslutade med att gå ett över par sista åtta hålen blev segermarginalen fyra slag ner till tvåan, Tim Petrovic.

Phil Mickelson tangerade rekordet över 54 hål när han segrade i sin debut på PGA Champions Tour // Foto: Getty Images

Mickelson hade ronderna 61-64-66 och med 191 slag tangerade han rekordet över 54 hål på Champions Tour.

– Jag har haft riktigt kul den här veckan. Jag fick chansen att tävla vidare och göra bra resultat och konkurrensen är verkligen stenhård här och det var skönt att få en bra start, sa en nöjd Mickelson.

För svensk del slutade Robert Karlsson på en fin fjärdeplats. Med ronder på 66-67-65 landade Karlsson på 15 under par, sju slag bakom Mickelson.

Karlsson avancerade genom fjärdeplatsen från 16:e till 10:e plats på Champion tours order of merit.

Han rullade bland annat i den här läckra birdien på det 15:e hålet sista dagen.

Jesper Parnevik slutade på en delad 36.e plats, 17 slag bakom segraren, efter en avslutningsrond på 70 slag.

Klicka på bilden nedan för att komma till slutresultatet.

Mer från samma ämne

Läs också

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

Genombrottet – Koivun segrare i tredje starten

Jättelöftet tog sin första proffsseger – trots press från Scheffler.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Uppåt för Sjöland – neråt för Stenson

Svenskduon delar 18:e plats inför sista ronden av Senior Open.

Tio år efter segern på Troon – Stenson på ny majorjakt

Delar tredjeplatsen halvvägs in i Senior Open på Gleneagles.

Harrington historisk i U.S. Senior Open

Starka svenska slutronden när irländaren tog tredje segern i U.S. Senior Open.

Toursvepet – Pettersson leder i Tjeckien

Svenskan jagar sin andra seger på Ladies European Tour.