Hoppa till innehåll

Rivieras tionde – inte lika lätt som det ser ut

Hålet är bara 250 meter. Men det betyder inte att det är enkelt.

Jesper Johansson

Just nu spelas Genesis Open på Riviera Country Club utanför Los Angeles. Banan är uppskattad av många golfare och rik på historia. Bland annat har hål 6 en bunker på ett lite märkligt ställe. Och Tiger Woods gjorde sin debut på PGA Tour här, 1992.

En anledning till att den är så omtyckt är för hur taktisk den är.

Hål 10 är ett bra exempel. 

Ett par 4-hål på inte mer än 250 meter bör vara en given birdiechans för proffsen. Men trots det är hålet ett av de med högst snittscore under tävling.

Varför?

Se klippet nedan från tävlingen 2014:

Kolla in bunkern – mitt på green!

Mer från samma ämne

Läs också

vita golfbollar i en hög på en grön gräsmatta
Tournytt

Kommer PGA Tour strunta i kommande bollregler?

PGA Tour har skickat ut en enkät om rollback-planerna – och om touren ens ska följa reglerna.

LIV Golf Mexico City - Day Three
Tournytt

LIV Golf jagar miljarder för nya satsningen

Vill göra spelarna till delägare i framtiden.

Soudal Open 2026 - Day One
Tournytt

Danskens mystiska skada – testade allt utan resultat

Nackskadan förändrade Helliglildes liv – nu är han tillbaks på DP World Tour.

Norén avancerar på blåsig Riviera

Tredje ronden hann knappt börja innan den avbröts på grund av kraftig vind. Efter vindavbrottet avancerade Alex Norén.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Norén topp-10 inför helgen – Burns drar ifrån på Riviera

Efter en stark upphämtning andra dagen är Alex Norén bra med inför lördagsspelet i Genesis Invitational.

Birdiefest på Riviera av Norén – delad fyra i Kalifornien

Alex Norén har inlett Genesis Invitational lovande och slog till med åtta birdies första ronden.

Mästerlig bana och tre svenskar till start – här är tv-tiderna

Här har du veckans TV-tider och tre utmärkta anledningar till varför du ska se till att planera ditt schema efter dem.

Jesper Johansson

Så blev Patrick Reed tourens mest hatade spelare

I söndags vann Patrick Reed sin nionde PGA Tour-seger. Han är rankad tia i världen, har ett lysande Ryder Cup-facit och vann The Masters 2018. Ändå är han tourens kanske minst omtyckta spelare bland kollegor och publik.

Jesper Johansson