Hoppa till innehåll

Rekordrond av Åberg, leder EM

Aldrig tidigare i European Amateur Championships har en herrspelare inlett med 126 slag (65-61) de första två ronderna.

Världens tredje bästa amatörgolfare – Ludvig Åberg, 21 år, från Eslöv –  är den högst rankade spelaren när European Amateur Championship avgörs på Golf du Médoc den här veckan.

Han motsvarar förväntningarna.

Efter två dagars spel toppar han resultatlistan – detta efter en rekorddag ute på slottsbanan Chateaux Course, den ena av två banor på superanläggningen i ett sydfranskt vindistrikt.

  • Totalt 126 slag, 16 under par, är det lägsta resultatet efter 36 hål i mästerskapets 35-åriga historia.
  • Torsdagens 61 slag, 29+32, är bättre än det gällande banrekordet – men på grund av lägesförbättring på fairway är dock rekordet inte officiellt.
  • När Ludvig i februari startade sitt hittills enastående 2021 inledde han Jones Cup Invitational på Sea Island i Georgia med en 62:a. Segern i tävlingen gav honom en plats i RSM Classic på PGA-touren senare i höst.

Ludvig Åberg tillhör liksom Vincent Norrman våra svenska framtidshopp på herrsidan. De var båda med i det svenska guldlaget i European Amateur Team Championship på Ljunghusen 2019. Den här midsommarveckan gör Vincent sin proffsdebut i Tyskland medan Ludvig jagar segern i Frankrike.

Efter halva tävlingen leder han med två slag före dansken Christoffer Bring, fem före trean Joel Moscarel från Spanien.

Ludvig har med sig sin pappa som caddie.

– Vi fattade några bra beslut där ute idag, pappa och jag, sa han efter torsdagens 61:a.

– Jag slog ett slag i taget och det visade sig att de ofta stannade väldigt nära hålet. Det var helt enkelt en av de dagarna då allt flyter, sa Åberg till EGA.

David Nyfjäll (-5) är delad 21:a och Hugo Townsend (-4) är delad 28:a. Övriga svenskar (Viktor Forslund & Gustav Andersson) missade kvalgränsen.

Klicka här för en aktuell ledartavla


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.