Hoppa till innehåll

Rekordmånga svenskor med i veckans major

Sveriges framtid på damsidan ser minst sagt ljus ut. I veckans major deltar rekordmånga svenskor.

Jesper Johansson

Det är dags för årets sista major. US Womens Open spelas i veckan på Champions Golf Club i Houston, Texas. Det är den 75:e upplagan av majorn och i startfältet deltar rekordmånga svenskor.

Det tidigare rekordet kommer från upplagan 2008 då nio svenskor spelade. I år? Tio svenska spelare.
Den höga siffran gör att Sverige är det land med fjärde flest deltagare i majorn. Flest har förstås USA. Därefter Sydkorea och Japan. Sen – Sverige.

Den höga deltagarsiffran har med till stor del med den ”gyllene generationen” att göra. I årets major spelar nämligen de 20 högst rankade damamatörerna. Fyra av dem är svenska. Dessutom spelar Frida Kinhult som proffs, då hon kvalade in till majorn genom att vara en av säsongens fem bästa spelare på Symetra Tour.

Här är alla svenska spelare i veckans major:

Ingrid Lindblad, 20 år – Ringenäs Golfklubb
Beatrice Wallin, 21 år – Hills Golfklubb
Linn Grant, 21 år – Rya Golfklubb
Maja Stark 21 år – Abbekås Golfklubb
Frida Kinhult 21 år – Skaftö Golfklubb
Linnea Ström 24 år – Göteborgs Golfklubb
Madelene Sagström 28 år – Enköpings Golfklubb
Caroline Hedwall 32 år – Barsebäck Golf & County Club
Anna Nordqvist 33 år – Torshälla Golfklubb
Pernilla Lindberg 34 år– Bollnäs Golfklubb

US Womens Open har vunnits av en svensk spelare vid fyra tillfällen. Liselotte Nuemann lyckades vinna 1988. Annika Sörenstam vann majorn 1995, 1996 och 2006.

Linn Grant, Beatrice Wallin, Maja Stark och Ingrid Lindblad är alla svenska amatörer som deltar i veckans US Womens Open. (Foto: Göran Söderqvist)

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Är nästa Tiger-rekord också i fara?

Scottie Scheffler har nu passerat Tiger Woods. Frågan är om han är på väg att hota ännu ett av hans rekord.

Nordqvist vägrar tacka för sig – klarade kvalgränsen

Anna Nordqvist såg ut att missa kvalgränsen i sin sista LPGA-tävling. Då svarade svenskan med en stark 68-runda och spelar vidare över helgen.

PGA Tour släpper schemat för 2027 – där spelas stortävlingarna

Dags att skriva in datumen för alla viktiga tävlingar under 2027.

Så följer du Ludvig Åberg i Tour Championship

Dags för Tour Championship på East Lake, Åberg ensam svensk till start.