Hoppa till innehåll

Regerande mästaren siktar på en Grand Slam

So Yeon Ryu berättar om sina ambitiösa planer för framtiden.

Jesper Johansson
Regerande mästaren siktar på en Grand Slam

2017 vann So Yeon Ryu ANA Inspiration efter att Lexi Thompson fick pliktslag på grund av en felaktigt återplacerad boll.

2011 vann hon US Womens Open och med segern i ANA Inspiration är hennes målsättning nu ambitiös. Sydkoreanskan ska vinna samtliga fem majors, en career grand slam.
– Det har blivit mitt nästa mål. Speciellt när man ser sin vän vara en ”grand slammer”, en spelare i Hall of Fame, säger Ryu till Golf Digest och syftar på sin vän Inbee Park.
– Jag förväntade mig inte att ens kunna drömma om det men jag tänkte efter att ha vunnit två majortävlingar att jag kan klara av det. 

So Yeun Ryu är rankad trea i världen för tillfället.

TV: Nordqvist: ”Drömmer om att få hoppa i dammen”

Under 19 veckor av 2017 var So Yeun Ryu världsetta. Men sydkoreanskan är ändå inte nöjd med hur hon spelade 2017 och har som ambition att återigen vara högst rankade kvinnan i världen. Men då måste hon klara av att ha fokus på spelet.
– Jag kunde inte fokusera 100 procent. Jag försökte verkligen göra det. När jag ser tillbaka på det är jag ganska besviken på min säsong förra året. När jag var världsetta vann jag inte en enda turnering.

Så sänds årets första major

Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Kanonrond av Sagström i Evian

Avancerade ordentligt på ledartavlan inför sista ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fyra svenskor vidare i Evian Championship

Bogeyfri Nordqvist skuggar täten.

Sista året med Poppie´s Pond – här är de bästa hoppen

Vem blir sist genom tiderna att få göra det klassiska hoppet?

Tillbakablick: Damernas majorår 2021

Vi minns tillbaka på damernas fem majortävlingar. Ana Inspiration, U.S. Women's Open, Women's PGA Championship, Evian Championship och AIG Women's Open.

Stor ledning – då stänger Tavatanakit av sociala medier

Vill inte låta något utifrån stjäla hennes energi inför sista ronden.