Hoppa till innehåll

Reed utmanar McIlroy

"Har alltid drömt om att komma hit som amerikan och vinna"

När den nordirländska världstvåan, Rory McIlroy, vann Race to Dubai för fjärde året i rad och för sjunde gången totalt förra säsongen, sa han att han självfallet var ute efter att nå Colin Montgomeries rekord på åtta totalsegrar.

Men 2026 kan bli en säsong då McIlroy får tuff konkurrens om segern. Amerikanen Patrick Reed lämnade LIV Golf inför årets säsong och 35-åringen har imponerat stort i säsongsupptakten. De senaste tre starterna har han resultatraden 1-2-1 och har kopplat ett järngrepp om Race to Dubai-rankingen.

– Den finns alltid på radarn och det är betydligt skönare att leda än att jaga, säger Reed.

Reed vill ha mer

Visserligen i ett tidigt skede men då ska man ha med sig att Reed nu är kvalificerad för alla majors och han uttrycker dessutom en tydlig avsikt att satsa på DP World Tour under året. Hans poängskörd så här långt, 2 259,70, är redan fler poäng än vad som krävdes för att ta en av de tio platserna till PGA Tour som finns på spel varje säsong, men Reed är ute efter ännu mer.

– Det har altid varit en dröm att komma ut här som amerikan och vinna Race to Dubai och vi har verkligen fått en bra start. Den här lilla streaken med två segrar och en andraplats är fantastiskt och vi hade inte kunnat önska oss mer. Förhoppningsvis är det bara början och jag hoppas på mer, sa Reed efter segern i Qatar.

McIlroy långt bakom

Rory McIlroy har spelat tre tävlingar på DP World Tour hittills under säsongen och är på 30:e plats på Race to Dubai-rankingen, nästan 2 000 poäng bakom Reed.

Segern i Qatar lyfte Reed till en 17:e plats på OWGR (Official World Golf Ranking), hans högsta placering på fem år, och han förklarar att han är nöjd med vilken väg hans golfliv tagit.

Enda amerikan hittills att lyckas vinna Race to Dubai är Collin Morikawa som gjorde det 2021.

Race to Dubai-rankingen

Mer från samma ämne

Läs också

David Nyfjäll
Tournytt

Nyfjäll inledde bäst av kvalsvenskarna

Tre svenskar topp 15 efter första dagen i Salou.

Jesper Svensson El Cabo
Tournytt

Svensson klättrade – Nyholm rasade ihop

Skilda världar för de två svenskarna i Mexiko.

Moa Folke Kina
Tournytt

Folkes fina form håller i sig

Delad tolva efter 36 hål i KIna.

Nyfjäll inledde bäst av kvalsvenskarna

Tre svenskar topp 15 efter första dagen i Salou.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

McIlroy fick två slags plikt – efter videogranskning

Rory McIlroys rond såg ut att sluta på 68 slag. Men efter en videogranskning förvandlades dubbelbogeyn till en åtta.

Ljummen svenskstart på slutspelet

Mikael Lindberg inledde med 70 slag medan Joakim Lagergren fick en tyngre start. Francesco Laporta leder stort.

McIlroy ville lämna touren – Ryder Cup-drömmen höll honom kvar

Rory McIlroy övervägde att lämna DP World Tour. Ett samtal fick honom att tänka om.

McIlroy om LIV Golf: ”Vi tjänar alla mer pengar nu”

Rory McIlroy medger att LIV Golf har gynnat spelarnas ekonomi – men varnar för konsekvenserna.