Hoppa till innehåll

Reed utmanar McIlroy

"Har alltid drömt om att komma hit som amerikan och vinna"

När den nordirländska världstvåan, Rory McIlroy, vann Race to Dubai för fjärde året i rad och för sjunde gången totalt förra säsongen, sa han att han självfallet var ute efter att nå Colin Montgomeries rekord på åtta totalsegrar.

Men 2026 kan bli en säsong då McIlroy får tuff konkurrens om segern. Amerikanen Patrick Reed lämnade LIV Golf inför årets säsong och 35-åringen har imponerat stort i säsongsupptakten. De senaste tre starterna har han resultatraden 1-2-1 och har kopplat ett järngrepp om Race to Dubai-rankingen.

– Den finns alltid på radarn och det är betydligt skönare att leda än att jaga, säger Reed.

Reed vill ha mer

Visserligen i ett tidigt skede men då ska man ha med sig att Reed nu är kvalificerad för alla majors och han uttrycker dessutom en tydlig avsikt att satsa på DP World Tour under året. Hans poängskörd så här långt, 2 259,70, är redan fler poäng än vad som krävdes för att ta en av de tio platserna till PGA Tour som finns på spel varje säsong, men Reed är ute efter ännu mer.

– Det har altid varit en dröm att komma ut här som amerikan och vinna Race to Dubai och vi har verkligen fått en bra start. Den här lilla streaken med två segrar och en andraplats är fantastiskt och vi hade inte kunnat önska oss mer. Förhoppningsvis är det bara början och jag hoppas på mer, sa Reed efter segern i Qatar.

McIlroy långt bakom

Rory McIlroy har spelat tre tävlingar på DP World Tour hittills under säsongen och är på 30:e plats på Race to Dubai-rankingen, nästan 2 000 poäng bakom Reed.

Segern i Qatar lyfte Reed till en 17:e plats på OWGR (Official World Golf Ranking), hans högsta placering på fem år, och han förklarar att han är nöjd med vilken väg hans golfliv tagit.

Enda amerikan hittills att lyckas vinna Race to Dubai är Collin Morikawa som gjorde det 2021.

Race to Dubai-rankingen

Mer från samma ämne

Läs också

Tidén Cutter
Tournytt

Gamle Fredrikstad Open – får vi en fjärde segrare?

Tre olika segrare på Cutter & Buck Tour hittills under 2026

golfspelaren ludvig åberg gör highfive med en åskådare.
Tournytt

Toursvepet – Trög dag för Åberg

Så ser det ut för svenskarna inför avslutningarna i veckans hetaste tourtävlingar.

golfspelaren ludvig åberg promenerar i fairway på en golfbana
Tournytt

Toursvepet – Åberg på god väg mot ny topplacering

Så går det för de svenska spelarna i veckans hetaste tourtävlingar.

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindberg vann i Turkiet

Storformen kröntes med första segern på DP World Tour.

Martin Strömberg

Lindberg återtog ledningen i Turkiet

Stockholmaren jagar första segern på DP World Tour.

Dantorp tvåa i Turkiet

Nio av elva svenskar vidare till helgens spel.

Personbästa för Lindberg i Kina

Slutade ensam trea efter 67 slag sista ronden i Shanghai.