Hoppa till innehåll

Rahm ny världstvåa

Jon Rahm fortsätter att imponera. Efter sin andra seger på PGA Tour i karriären är 23-åringen nu ny världstvåa.

Jesper Johansson

Jon Rahm tog under söndagen sin andra seger på PGA Tour då han vann CareerBuilder Challenge efter ett fyra hål långt särspel mot Andrew Landry.

Spanjoren, som startat året med en andraplats och en vinst, är sannerligen i fin form och det visar sig på världsrankingen.

Rahm vann efter särspel

23-åringen som blev proffs under sommaren 2016 har sedan dess klättrat på världsrankingen till en plats då han bara har världsetta Dustin Johnson framför sig.
– Jag jobbar hela tiden på att kontrollera mina känslor och jag känner att jag blir mognare i mitt spel hela tiden. Idag hade jag enkelt ha kunnat bli väldigt frustrerad över puttningen men istället höll jag humöret uppe hela vägen, sa Rahm efter segern i Kalifornien.

Här är toppen av världsrankingen:

Rahm ny världstvåa

Henrik Stenson slutade åtta i Abu Dhabi HSBC Championship.
Trots den fina placeringen tappade svensken en plats på världsrankingen och är nu tia i världen. Anledningen?
Sergio Garcia, som passerade Stenson, vann en tävling på Asian Tour i Singapore. 

Här är svensktoppen på världsrankingen:

Rahm ny världstvåa

I veckan är det årspremiär på LPGA Tour och damernas ranking kommer därmed påverkas från och med måndag 29 januari. 

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Rose: Jon Rahm bör betala böterna för att säkra Ryder Cup

Justin Rose uppmanar Jon Rahm att betala sina böter till DP World Tour – annars hotas hans Ryder Cup-framtid.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Därför nobbar Rahm DP World Tour

Jon Rahm säger nej till nya villkor – vägrar spela fler tävlingar än minimikravet.

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

Martin Strömberg

LIV-trion följer inte efter Koepka

Bryson DeChambeau, Jon Rahm och Cameron Smith ”nobbar” möjligheten att spela på PGA Tour.

LIV Golf i samtal med DP World Tour om Rahms framtid

Förhandlingar om sanktioner kan avgöra Jon Rahms Ryder Cup-status.