Hoppa till innehåll

Rahm: ”Människor betalar sina surt förvärvade slantar för att se mig”

Spanjoren jagar sin andra kavaj på två veckor.

Många var förvånade över att spanjoren Jon Rahm valde att ställa sig på startlinjen i veckans RBC Heritage veckan efter sin seger i The Masters. Men Rahm hade lovat det tidigare under säsongen och han stod fast vid sitt ord. När han efter andra ronden på Harbour Town Lnks återigen fick frågan om varför han spelade tände han till lite mot frågeställaren.

– Detta är mitt jobb. Människor betalar sina surt förvärvade slantar för att se mig spela och det är mitt jobb att prestera. De bryr sig inte om jag är trött eller har sovit dåligt och varför skulle de, som en idrottsman kan jag inte gömma mig, det är min plikt att gå ut och försöka skjuta så lågt som jag kan.

Och en något piggare Rahm visade andra ronden att han inte gett upp möjligheten att vinna sina andra kavaj på två veckor. Segraren i veckans RBC Heritage vinner en röd rutig kavaj som skulle komplettera Rahms gröna kavaj från Masters och Augusta National perfekt.

– Svingen kändes lite rappare och jag spelade något bättre överlag. Sedan rullade jag i två viktiga parputtar från cirka tre meter för par både på nian och artonde vilket hjälpte till att hålla ronden så låg som den blev, förklarade spanjoren.

Det blev andra dagens bästa score med 64 slag (-7) för Rahm som avancerade till en delad 18:e plats, sex slag bakom ledande Jimmy Walker.

– Saker kan bli komplicerade väldigt fort på den här banan och det gäller att jag fortsätter att slå bra slag hela vägen.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

LIV-trion följer inte efter Koepka

Bryson DeChambeau, Jon Rahm och Cameron Smith ”nobbar” möjligheten att spela på PGA Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fem spaningar från Åberg och lag Europas torsdag på Bethpage

Smygfoursome, Åbergs järnspel och mysfarbror Rahm är några av ämnena som står på menyn.

TourTempen – sakta men säkert ser det bättre ut

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Martin Strömberg

Jon Rahm vill förändra LIV Golf

Ser vägar fram mot världsrankingpoäng.

Uppgifter: LIV Golf slutar betala böter till DP World Tour

Har betalt 193 miljoner kronor i böter åt sina spelare.