Hoppa till innehåll

Rahm frisk – får spela veckans major

Jon Rahm kommer till spel i veckans major. Detta efter två negativa covid-19-test under 24 timmar. Han är nu oddsfavorit till segern.

Jesper Johansson

En av storfavoriterna i årets US Open såg länge ut att inte ens komma till start. Men nu är det klart, Jon Rahm kommer att spela veckans major på Torrey Pines.

Under lördagen twittrade spanjoren att han gjort flera negativa test i rad under de senaste 24 timmarna, vilket innebär att han tillåts dela i majorn på banan där han vann Farmers Insurance Open 2017.

Världens tredje högst rankade spelare testades positivt för covid-19 efter tredjeronden av Memorial Tournament, en turnering han där och då ledde med sex slag. Därefter sattes han i en tio dagar lång karantän vilket innebar att han inte kunde träna. Något som är ett möjligt problem inför veckans drabbning på den amerikanska västkusten.

Utöver segern 2017 har Jon Rahm slutat delad femma och delad sjua på banan. Därför är han också oddsfavorit att vinna majorn. Ja, och för att han innan sitt insjuknande hade ett väldigt fint golfspel i kroppen.

Enligt oddsmakarna är Dustin Johnson näst högste favoriten. Därefter ser vi Brooks Koepka och Bryson DeChambeau.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Rahms besked – gör debut i DP World Tour-tävlingen

Jon Rahm har presenterat höstens spelplan. Då väntar både en comeback i tourfinalen och en DP World Tour-debut.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sammanfattning, dag två, The Open 2026

DeChambeau imponerar på Royal Birkdale.

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

Fem spaningar från Åberg och lag Europas torsdag på Bethpage

Smygfoursome, Åbergs järnspel och mysfarbror Rahm är några av ämnena som står på menyn.

Rahm: ”The Open är det finaste man kan vinna”

Spanjoren jagar säsongens första seger.