Under måndagen meddelade världens näst bäste spelare, Jon Rahm, att han inte spelar veckans American Express.
Han var inför tävlingen oddsfavorit att vinna, vilket var enkelt att förstå då han har sex topp-10-placeringar i sina senaste åtta starter. Dessutom har han vunnit veckans tävling 2018 och när han skulle försvara den titeln blev det en sjätteplats. Så att Jon Rahm kan spela bra golf i Palm Springs är tydligt.
Varför Jon Rahm har dragit sig ur veckans tävling är dock oklart. Senast han spelade för två veckor sedan blev det en delad sjundeplats i Sentry Tournament of Champions. Det var också första gången han tävlade sedan han bytte från TaylorMade- till Callaway-utrustning.
Brandon Hagy tackar Jon Rahm för hans mystiska beslut att inte spela veckans tävling då han helt plötsligt fick en startplats. Och bettingbolagen har nu utsett Patrick Cantlay till veckans nya favorit att vinna.
I tävlingen spelar både Henrik Norlander och Alex Norén.