Hoppa till innehåll

Proffset: ”Hjärtattacken var nog det bästa som hänt mig”

Jason Bohn var nära att mista livet i en hjärtattack senast han spelade golf på PGA National. Nu är han tillbaka för att ta njuta och leva i nuet.

Jesper Johansson

Efter andra rundan av Honda Classic förra året var Jason Bohn tvungen att åka med ambulans till sjukhuset, då han kände smärtor i bröstet. Det visade sig att han hade fått en hjärtattack. Hans hjärtas nedre vänstra del var till 99 procent blockerad och det var en stor risk att han inte skulle klara sig.

Men det gjorde han.
Och inför veckans Honda Classic på PGA Nationals Champions Course är Jason Bohn angelägen att spela.
Så här sa han på en presskonferens inför tävlingen:
– Jag har längtat tillbaka hit. Jag kan inte vänta tills jag får spela här igen.

 

Efter hjärtattacken: PGA Tour–vinnarens tillstånd

Anledningen till att han är så intresserad av att återvända är, enligt honom själv, att hjärtattacken har förändrat honom.
Han är nu tacksam för chansen att spela golf – ett år senare.
– Hjärtattacken var nog det bästa som hänt mig. Jag har lärt mig mycket om mig själv, om dieter och om hur min kropp hanterar mat. Dessutom uppskattar jag nu saker som jag inte gjorde förr. Vi spelar den här sporten, och det kan vara extremt stressigt ibland. Jag tror att en stor anledning till hjärtattacken hade att göra med stress.

Den här veckan har Jason Bohn lovat sin fru att hålla sig borta från sjukhuset, förutom under det besök där han ska tacka personalen för deras arbete.
– Jag vill tacka dem för att de förändrade mitt liv till det bättre. Det är först nu jag förstår vad som menas med att leva i nuet, och njuta medan man kan, sa Bohn.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golfbana i indien
Tournytt

Regelbrott och tung start för Bhatia i Indien

Ett kostsamt misstag och en tuff bana – världsstjärnan fick en mardrömsstart.

golfspelare inomhus
Tournytt

Los Angeles vände och krossade Jupiter Links

Los Angeles Golf Club stod för en imponerande vändning i TGL-finalen – och säkrade titeln.

tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods om Masters: ”Jag vill spela”

TGL-finalen kändes bra, men Tiger Woods kan inte ge ett definitivt klartecken för The Masters än.

Norén bäst i fältet – så ser du veckans PGA Tour-tävling

Fyra svenskar spelar Bank of Utah Championship: Henrik Norlander, Jesper Svensson, Tim Widing och fältets högst rankade spelare, Alex Norén.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

”Har egentligen ingen förklaring”

Scottie Scheffler om hans känslosamma firande efter segern i PGA Championship.

Svenskduon långt efter Kirk på Hawaii

Både Åberg och Norrman i bottenskiktet efter 54 hål på Hawaii.

Couples sågar Mickelson vid fotknölarna: ”Kommer nog aldrig att prata med Phil igen”

"Hela saken är ett stort skämt"

Efter skadehelvetet – Day i segerstriden igen

Australiern delar ledningen på favoritbanan.