Hoppa till innehåll

Proffset debuterar i Players Championship – som hans far vann 1988

För Tyler McCumber är Players Championship något mer än en stor tävling. Det är en tävling som präglat hela hans familj.

Jesper Johansson

Året är 1988 och Mark McCumber är i tårar på väg upp mot den 18:e greenen på TPC Sawgrass. Amerikanen, bosatt i Jacksonville, hade svårt att hantera känslorna när han såg supportrar på plats med ett plakat och texten ”JACKSONVILLE’S WINNER”. Väl uppe på den sista greenen var han tvungen att torka tårarna för att slå den där tre meter långa putten. Den gick visserligen inte i hål, men segern var ändå säkrad. Bogeyn på det sista hålet var hans enda under söndagen, då han spelade 32 hål på grund av ett regnavbrott dagen innan.

Tre år senare föddes hans son, Tyler McCumber. I efterhand har han sett sin far spela tävlingen på Stadium Course då han slog det dåvarande tävlingsrekordet genom att gå 15 under par för tävlingen. På torsdag ska han debutera i tävlingen som vanns av hans far för alla de där åren sedan.
– Han var i total kontroll över sitt spel. Det som slog mig mest när jag såg honom spela var att han inte gjorde bogey på så många hål, på den banan, mot de spelarna. Han älskade pressen. Han drevs också på av att vara hemmaspelare och viljan att vinna sin hemmatävling, säger Tyler McCumber om sin pappa.

Han kommer inte till veckans tävling med speciellt bra form. Han missade cutten förra veckan efter resultaten 79-75 och de senaste tävlingarna har varit på samma nivå. Men veckans bana och tävling är något annat för Tyler McCumber. Även han är uppväxt i staden och han har spelat banan i alla tänkbara förhållanden genom åren. Sena kvällar, tidiga morgnar. I vind, regn och solsken. Han bör därför ha en fördel jämfört med de andra spelarna som debuterar på banan. Han vet hur han ska ta sig runt den tuffa utmaningen. Men det är en sak han aldrig upplevt på TPC Sawgrass. Han har inte spelat banan under Players Championship-förhållanden.
– Men jag tror jag har en bra databas av kunskap att luta mig emot. Det är en schackmatch där ute. Var aggressiv när du har möjligheten men ha koll på när du ska respektera banan och utmaningarna den ger dig.

En annan stor fördel McCumber har är en mentor tillika far, som vunnit tävlingen. Förhoppningsvis kan det vara en fördel när tävlingens första slag ska slås på torsdag.
– Alla rookies och förstagångspelare i den här tävlingen är omedvetna om hur den här banan spelas fram tills tävlingen börjar. De kommer se flaggplaceringar de aldrig tidigare sett. Det är inte normalt att slå bollen in mot hårda och snabba greener med flaggorna så långt ut på kanterna. Tålamodet som han och de andra unga spelarna kommer behöva, bollträffen, närspelet, puttningen och den emotionella kontrollen. Allt kommer testas, säger Mark McCumber till Golfweek.

Mer från samma ämne

Läs också

Valero Texas Open 2026 - Round Two Åberg
Tournytt

Åberg i toppstriden efter ny 67-rond

Ensam tvåa efter 36 hål med halva startfältet kvar på banan.

golfspelaren ludvig åberg slår med driver på en golfbana
Tournytt

Åberg sjua i Texas – stark start ger vinstchans

Ludvig Åberg inledde med 67 slag i Valero Texas Open – och är med i toppen inför fortsättningen.

golfspelarna tiger woods och phil mickelson i gröna kavajer
Tournytt

Mickelson missar också The Masters

Phil Mickelson avstår The Masters 2026 – familjeskäl stoppar även honom från start.

Fitzpatrick om buropen: ”Barnlek jämfört med Bethpage”

Matt Fitzpatrick fick höra burop från publiken i THE PLAYERS – men tog det med ro.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Dubbla vattenbesök sänkte Åberg

Slutade delad femma i The Players efter 76 slag sista ronden.

Åberg i treslagsledning inför slutronden av The Players

Kan ta sin största seger hittills i karriären på TPC Sawgrass

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.

Åberg bogeyfri på TPC Sawgrass

Ludvig Åberg fick en stabil och lovande start i THE PLAYERS Championship på hemmabanan.