Hoppa till innehåll

Polacken sparkar tränaren efter 14 år

LIV Golf League-spelaren har haft en svag säsongsinledning.

Den polske kometen Adrian Meronk blev klar för LIV Golf League i slutet av januari. En av anledningarna var att han året innan blev nobbad av Europas kapten Luke Donald och inte fick ett kaptensval för att spela Ryder Cup i Rom.

– Jag hade nog inte kommit till LIV om jag hade spelat i Ryder Cup, sa Meronk i februari.

I samband med övergången uppgav polacken också att spelschemat gav honom mer vila och möjligheter att ”växa golfen” i hemlandet Polen. Likt många som gått till LIV före honom, undvek Meronk att nämna pengar som en bidragande faktor.  

Övergången till LIV Golf Leauge har dock inte gått som planerat och polacken har slutat på delad sjätte plats som bäst och är 19:e i totalen. 
Meronk missade också kvalgränsen i The Masters klart och slutade tredje sist i majortävlingen. 

Nu har 30-åringen valt att bryta med sin tränare, walesaren Matthew Tipper, efter 14 år.

Tipper bekräftar på X, tidigare Twitter:
– Förra veckan beslutade Adrian att han behövde ta en ny riktning och jag måste respektera det beslutet. Jag är stolt över allt vi åstadkommit tillsammans. Jag vill tacka Adrian för att jag haft den bästa platsen i 14 år.

Adrian Meronk var rankad 48 i världen i början av året och är nu 62:a. Han har vunnit fyra gånger på DP World Tour, utsågs till bästa spelare förra året och var en av tio DPWT-spelare som kvalificerade sig för årets PGA Tour, men valde alltså att gå till LIV Golf League istället.

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

McIlroy: LIV-avhoppen kommer att gynna DP World Tour

LIV Golfs framtid är osäker. Rory McIlroy tror att spelare kommer att lämna – och ser en vinnare.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

LIV Golf söker konkursskydd – skyldig Rahm miljoner

LIV Golf har ansökt om konkursskydd i USA. Skulderna kan uppgå till en miljard dollar – och flera stjärnor väntar på pengar.

Faldo om LIV-spelarna: ”Får svälja stoltheten”

LIV Golfs framtid är osäker. Nu söker allt fler spelare andra vägar – och blickarna riktas mot DP World Tour.

LIV Golf säger upp nästan alla anställda

LIV Golf: "Vi är tacksamma mot våra anställda för deras hårda arbete"

DeChambeau kallade reportrar för ”maffian”

Bryson DeChambeau hamnade i konflikt med reportrar inför LIV Golf Indianapolis – och en journalist avvisades från träningsområdet.