Hoppa till innehåll

Phil Mickelsons sista U.S. Open?

Nästa vecka kan bli LIV-spelarens sista chans att fullborda en career grand slam.

Phil Mickelson närmar sig ett möjligt farväl till U.S. Open – och därmed till drömmen om en career grand slam (seger i alla fyra majortävlingar). Nästa veckas mästerskap på Oakmont kan bli 54-åringens sista möjlighet att lägga till den enda majorseger som saknas.

Mickelson har vunnit sex majors under karriären: tre The Masters, två PGA Championships och ett The Open Championship. I U.S. Open har han slutat tvåa sex gånger – fler än någon annan spelare.

Inför veckans tävling, LIV Golf Virginia, antydde amerikanen att årets upplaga mycket väl kan bli hans sista start i U.S. Open.
– Jag har inte tänkt så mycket på det, men det är ganska sannolikt att det blir mitt sista, säger Mickelson.

Veckans LIV-tävling ser han som en möjlighet att förbereda sig inför utmaningen på Oakmont.
– Greenerna här rullar mellan 14 och 15 på stimpen, precis som de kommer att göra nästa vecka. Vi har samma typer av konturer och unduleringar. Det är ett bra sätt att förbereda sig.

Laget motiverar

Mickelsons undantag som ger honom automatisk start i U.S. Open löper ut i år. En väg tillbaka till mästerskapet nästa år på Shinnecock Hills kan kräva kvalspel. På frågan om han övervägt det svarade han kort:
– Jag vet inte. Jag har inte tänkt så långt fram.

Trots att han närmar sig 55 år har Mickelson inte stängt dörren för fortsatt tävlande – men bara om han bidrar till sitt LIV-lag HyFlyers GC, där han är kapten.
– Min vilja, energi och entusiasm att spela hänger mycket ihop med att jag får vara med det här laget. Jag vill att laget ska lyckas, och om jag inte bidrar, om jag håller laget tillbaka, då är det dags att kliva åt sidan. Jag har inget riktigt bra svar om min framtid, men i år har jag spelat bättre. Och så länge jag kan bidra vill jag fortsätta.

U.S. Open spelas på Oakmont torsdag till söndag nästa vecka. I nuläget är Ludvig Åberg och Joakim Lagergren enda svenskarna som är klara för majortävlingen. Alex Norén behöver sluta minst sjua i veckans PGA Tour-tävling för att ha chansen.

Mickelsons resultat i U.S. Open

Gjorde debut 1990 och slutade delad 29:a (bästa amatör)

Tvåa: 1999, 2002, 2004, 2006, 2009, 2013
Övriga topp 10: 1995, 1998, 2001, 2010

Mer från samma ämne

Läs också

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

Åberg och Norén med på Donalds Ryder Cup-träff

Ludvig Åberg är redan ett etablerat Ryder Cup-namn. Nu kan Alex Norén vara på väg tillbaka – svenskarna var med när Luke Donald samlade potentiella spelare på Adare Manor.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

McIlroy: LIV-avhoppen kommer att gynna DP World Tour

LIV Golfs framtid är osäker. Rory McIlroy tror att spelare kommer att lämna – och ser en vinnare.

LIV Golf söker konkursskydd – skyldig Rahm miljoner

LIV Golf har ansökt om konkursskydd i USA. Skulderna kan uppgå till en miljard dollar – och flera stjärnor väntar på pengar.

Nyfjäll tog andra raka segern

Vann i Laholm och klättrar till andraplatsen på Order of Merit.

Faldo om LIV-spelarna: ”Får svälja stoltheten”

LIV Golfs framtid är osäker. Nu söker allt fler spelare andra vägar – och blickarna riktas mot DP World Tour.