Hoppa till innehåll

Phil känner sig frisk – spelar mer än planerat

Phil Mickelson kommer att spela golf de kommande tre veckorna, trots att han nyligen opererats.

Jesper Johansson

Det var länge oklart när Phil Mickelson skulle göra comeback efter sina två ljumskbråck-operationer. Men efter två raka tävlingar känner sig 46-årige amerikanen redo att fortsätta spela.

I Farmers Insurance Open slutade Mickelson delad 14:e och veckan dessförinnan slutade han delad 21:a i CareerBuilder Challenge.
– Det var en bra vecka och förhoppningsvis kan jag fortsätta att bygga på det här de kommande veckorna. Jag har inte svingat så här bra på en tid, sa Mickelson efter veckans tävling.

På grund av den sköna känslan kommer nu Phil Mickelson fortsätta spela tre veckor till, trots att det tidigare var osäkert när han ens skulle vara tillbaka över huvud taget.
– Nästa vecka kommer jag vara 100 procent frisk, tror jag, baserat på vad jag kan göra i gymmet den här veckan.

I veckan spelas Waste Management Phoenix Open.
Sedan är AT&T Pebble Beach Pro-Am och Genesis Open på Riviera utanför Los Angeles näst på tur.
– Jag ser fram emot de kommande veckorna. Jag får spela på tre platser jag verkligen älskar. Det var länge sedan jag spelade på Riviera, så det ska bli kul att spela där i år.

I och med att Phil Mickelson är med de kommande tre veckorna är det nästan helt säkert att vi får nya slag likt de här:

Veckans Phil: Puttar utanför green – med flit


TV: Veckans Phil


TV: Veckans Phil

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare inomhus
Tournytt

Los Angeles vände och krossade Jupiter Links

Los Angeles Golf Club stod för en imponerande vändning i TGL-finalen – och säkrade titeln.

tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods om Masters: ”Jag vill spela”

TGL-finalen kändes bra, men Tiger Woods kan inte ge ett definitivt klartecken för The Masters än.

tiger woods i röda golfkläder
Tournytt

Fördel Los Angeles – Tiger Woods kliver in i Jupiter Links!

Los Angeles leder TGL-finalen. Nu gör Tiger Woods comeback för att försöka lyfta sitt Jupiter Links.

Mickelson gör årsdebut

Veteranen gör årsdebut i Sydafrika.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Hovland: ”Jag letar inte efter dumma människor”

Norrmannen fortsätter sitt sökande efter storformen.

Därför får Brooks Koepka plats i THE PLAYERS

Brooks Koepka gör comeback i THE PLAYERS efter fyra år – och ger plats åt fler spelare än sig själv.

Så ser du THE PLAYERS – då startar Åberg och Norén

Dags för PGA Tours flaggskeppstävling på Ludvig Åbergs hemmabana TPC Sawgrass.

Åberg trea efter rysare på Bay Hill

Magiska järnslag gav årets bästa placering på PGA Tour.

Martin Strömberg