Hoppa till innehåll

PGA Tour-spelarens flygkostnader 2024

Inga privatflyg och få i business. Ändå blir kostnaderna för flyg och hotell en kostsam historia för en dussinspelare på PGA Tour.

Michael Kim, 31, slutade på 104:e plats i FedExCup Fall. Det gör att han har rättigheter för PGA Tour-tävlingar med fulla startfält nästa år. Slutar han på 104:e plats efter nästa säsong så blir det dock begränsade PGA Tour-rättigheter och viss nedflyttning till undertouren Korn Ferry Tour för amerikanen. Detta efter att PGA Tour beslutat om att sänka antal spelare som behåller sina tourkort från 125 till 100 från och med 2026. 

Michael Kim har en PGA Tour-seger – John Deere Classic 2018. I år spelade han totalt 30 tävlingar, slutade topp 10 två gånger och klarade kvalgränsen 17 gånger. 

Kim utgår från Dallas, Texas, och har publicerat en film på X (se nedan) som visar hur han har rest med flyg under 2024. Till tävlingar, till nästa tävling, kanske hem en sväng, till nästa tävling, vidare till en tävling till, kanske hem och så vidare. 

Kim uppger att han aldrig flugit med privatplan och sällan i business den här säsongen. Totalt landade hans flyg- och hotellkostnader på 92 698 dollar, som motsvarar just över 1 miljon kronor. 

Kim spelade in totalt 1,4 miljoner dollar i prispengar (16 miljoner kronor) på PGA Tour under 2024. 

2023 var resekostnaderna snäppet högre för Kim, men då spelade han två tävlingar mer, bland annat The Open Championship på Royal Liverpool i England. Längsta flygresan 2024 var mellan Dallas och Hawaii i januari – 600 mil enkel väg. Den kortaste var 12 mil enkel väg mellan två tävlingar i Kalifornien – The American Express, sydöst om Los Angeles och Farmers Insurance Open på Torrey Pines utanför San Diego. 

Kim vet att han har råd och att han förmodligen inte lägger i närheten så mycket pengar på resor som de i tourtoppen.

Så här flög Michael Kim i jobbet under 2024:  

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

ludvig åberg läser puttlinje på golfbana
Tournytt

Stark puttning ger Åberg tätkänning i U.S. Open

Ludvig Åberg inledde majorn med en lovande öppningsrond och finns med högt uppe på ledartavlan.

US golfer Tiger Woods (L) gives instructions to Au
Tournytt

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

J.J Spaun
Tournytt

Svindlande summa väntar segraren på Shinnecock

Prissummorna i majors fortsätter uppåt.

Ny stark tävling av Wallin

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Personbästa av Svensson i Kanada

Klättrar på FedEx Cup efter den delade fjärdeplatsen i RBC Canadian Open.

Följ svenskarnas segerjakt ikväll

Dubbla segermöjligheter på de stora tourerna.

Yrselattacker stoppar PGA Tour-spelaren

Tackar nej till U.S. Open. Hittar inte orsaken till problemen.

Norén bland favoriterna – så ser du RBC Canadian Open

Alex Norén kommer från en topp 10-placering och tillhör favoriterna i veckans RBC Canadian Open. Här är svenskarna, tv-tiderna och förutsättningarna.