Hoppa till innehåll

Persson Atlevi missade PGA Chapions-kvalet

Det ville sig inte riktigt för Magnus Persson Atlevi i kvaltävlingen till PGA Champions Tour.

Jesper Johansson

Magnus Persson Atlevi har i veckan varit på andra sidan Atlanten för att kvala in till PGA Champions Tour. Men det ville sig inte riktigt för honom i kvalet.

Inför den avslutande rundan var han delad 38. För att få en fördel till kommande säsong, och slippa de första kvalstegen till tävlingar, var han tvungen att sluta topp-30 i kvalet.

Det var inget han lyckades med. Istället gick skåningen runt på 71 slag, ett under par. I och med det blev Persson Atlevis sammanlagda score 289 slag, ett över par. I och med det slutade han delad 36.

Scott Parel och Phillip Price vann tävlingen. De båda slutade 13 under par.

Här kan du se ledartavlan.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.