Hoppa till innehåll

Persson Atlevi jagar den viktiga topp-30-platsen

En rond återstår av kvalet till Champions Tour. Magnus Persson Atlevi jagar den viktiga 30:e platsen.

CM Hellsten

I kvalet i Lake Buena Vista, Florida, får topp-5 fullständiga rättigheter under kommande säsong på Champions Tour.

De som kommer på plats sex till 30 får en fördel då de slipper det första kvalsteget till tävlingarna under säsongen.

Efter ronderna 71-76-71 är Magnus Persson Atlevi delad 38:a med 218 slag (+2) totalt.

Persson Atlevi jagar den viktiga topp-30-platsen
Persson Atlevi jagar den viktiga topp-30-platsen

Just nu är det tre slag upp till fast mark.

Strax före Magnus Persson Atlevi i resultatlistan finns en viss Jean Van de Velde.

Lance Ten Broeck, som haft caddieuppdrag åt såväl Jesper Parnevik som Freddie Jacobson, är delad 19:e.

Amerikanen Scott Parel leder kvalet där topp-5 ser ut så här: 

Persson Atlevi jagar den viktiga topp-30-platsen

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.