Hoppa till innehåll

Paul Dunne tog hem British Masters

Det blev irländskt i toppen när årets upplaga av British Masters avgjordes under söndagen.

Erik Hallberg

Inför söndagen låg Paul Dunne sammanlagt elva slag under par, ett slag bakom ledande Robert Karlsson.

Jakten på spelkamraten Karlsson blev kortvarig för Dunne. En birdie på det första hålet gjorde att Irländaren gick upp i delad ledning. Tävlingen såg nu ut att bli rekordjämn men Dunne ville annat.

När irländaren följde upp två birdies på hål 4 och 5 med en eagle på hål 6 gick han upp i ensam ledning. 

Efter nio hål ledde Dunne med tre slag och tävlingen såg ut att vara mer eller mindre avgjord men en het Rory McIlroy ville annat.

McIlroy gjorde fem birdies på de sju sista hålen och gick därmed ned till sammanlagt 17 under par.

Efter McIlroys spurt ledde Dunne med ett slags marginal och två hål kvar att spela.

Men de som väntade sig en gastkramande avslutning där Dunnes nerver möjligtvis skulle kunna ställa till det för honom blev besvikna.

Den 24-årige irländaren gjorde birdie på det 17:e hålet och avslutade sedan med ytterligare en birdie på det 18:e för att säkra sin försa seger på europatouren.

När scorekortet signerades hade Dunne gått runt på 61 slag. Hela tävlingens bästa resultat. 

Se Paul Dunnes scorekort här:

 

Paul Dunne tog hem British Masters

Svenskhoppet Robert Karlsson spelade fin golf men det räckte tyvärr inte hela vägen fram. Katrineholmaren Karlsson gjorde fem birdies och en bogey. Det räckte till en score på 66 slag, fyra under par. Karlsson slutade på en fin ensam tredjeplats.

David Lingmerth var också med i toppen men utan att utamana ordentligt om segern. Lingmerth hade samma resultat som Karlsson för dagen, 66 slag, fyra under par. Tranåssonen slutade på en delad fjärdeplats.

Se toppen av ledartavlan här:

Paul Dunne tog hem British Masters

Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Tung svenskdag på Royal Lytham & St. Annes

Stark och Arwefjäll bästa svenskor i Women's Open på delad 49.e plats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Arwefjäll lyfte 33 placeringar i Women’s Open

Tre av fyra svenskor vidare till helgens spel i årets sista major.

Martin Strömberg

Uppåt för Sjöland – neråt för Stenson

Svenskduon delar 18:e plats inför sista ronden av Senior Open.

Tio år efter segern på Troon – Stenson på ny majorjakt

Delar tredjeplatsen halvvägs in i Senior Open på Gleneagles.

Toursvepet – stark majorstart av Edfors

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.