Hoppa till innehåll

Patrick Reed vann The Northern Trust

Amerikanen fick en smakstart på FedExCup när han säkrade sin första seger sedan Masters 2018.

Erik Hallberg

Det blev till sist Patrick Reed som tog hem The Northern Trust, årets första tävling i PGA Tours slutspel FedExCup.

Reed fick dock ingen drömstart på finalvarvet. Med bara en bogey på de tre första tävlingsdagarna överraskades många av tre bogeys på de sex första hålen och en tappad ledning.

– Efter sju hål sa min cadie till mig: ”Hej, du har träffat två greener och du har gjort birdie båda gånger. Fortsätt bara att träffa greenerna så kommer det att lösa sig”. Efter det fokuserade jag mer på att träffa green och på att spela mindre aggressivt. Det fungerade bra i dag, berättade Reed på presskonferensen.

Tiger drar sig ur The Northern Trust

Men efter 13 spelade hål var Reed fortfarande inte i ledning. Istället var det spanjoren Jon Rahm som satt i förarsätet. 

Bogeys på både hål 14 och 15 för Rahm innebar en fin chans för Reed, en chans som han tog.

Med birdies på hål 14 och 16 kunde amerikanen gå upp i ensam ledning och till slut också vinna tävlingen.

Reeds birdie på hål 16:

 

Segern är Reeds sjunde på PGA Tour och hans första sedan han tog hem Masters förra året.

I och med segern klättrar han till en andraplats i FedExCup-rankingen med endast Brooks Koepka framför sig.

Ledartavlan:

Patrick Reed vann The Northern Trust
Klicka på bilden för att komma till resultatlistan.

FedExCup-rankingen:

Patrick Reed vann The Northern Trust
Klicka på bilden för att se hela rankingen.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.