Hoppa till innehåll

Parnevik tappade ledningen

Svensken är delad femma inför avslutningen.

Erik Hallberg

Jesper Parnevik spelade makalöst bra under fredagen och gick in i helgens spel av Oasis Championship i ensam ledning.

Tre bogeys på de sex första hålen innebar dock att svensken tappade sin ledning tidigt. Resten av rundan blev en kamp för att ta sig tillbaka in i tävlingen och efter nio raka par lyckades Parnevik göra birdie på både det 16:e och 18:e hålet. 

Parnevik på hål 16:

 

 


Sammanlagt gick Parnevik runt på par, 72 slag, vilket innebär en total score på -9 och en delad 5:e plats.

Ny ledare är en av veterantourens riktiga bjässar, tysken Bernhard Langer. Langer gick fyra under par på lördagen och parkerar sammanlagt på 12 under par, tre slag framför Parnevik.

Toppen av leaderboarden:

Parnevik tappade ledningen
Klicka på bilden för att se hela leaderboarden

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Därför fick Norris två slags plikt – tappade ledningen

Shaun Norris låg i delad ledning i Nexo Championship – men en torva under foten ledde till två slags plikt och förändrade tävlingen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Axell fick äntligen sin seger

Efter fem andrapltser fick Landerydspelaren äntligen vinna på Cutter & Buck Tour.

Norén klättrade efter 65-rond

Visar härlig form inför FedEx Cup-slutspelet.

Nyholm och Svensson bommade i Detroit

Inga poäng för svenskarna den här veckan.

Genombrottet – Koivun segrare i tredje starten

Jättelöftet tog sin första proffsseger – trots press från Scheffler.