Hoppa till innehåll

Pålson imponerar i debuten på DP World Tour

Succésvensken: "Jag ska njuta av att få känna på hetluften"

Efter ett relativt tungt år på Challenge Tour imponerar Felix Pålson stort i debuten i den högre divisionen när ISPS Handa Invitational nått halvvägs i Nordirland. Pålson var bogeyfri i 34 hål innan han tappade två slag på sina två sista hål under fredagens rond. Men det blir ändå start i någon av de allra senaste bollarna under lördagens tredje rond, Pålson är på en delad tredjeplats efter två ronder på 65-68, två slag bakom ledande skotten Ewen Ferguson.

– Jag är såklart nöjd med spelet och hur jag hanterat situationen. Det är kul att spela just här igen eftersom det var här jag också spelade min första CT-tävling 2018, ett riktigt premiärställe helt enkelt, berättar Pålson för Svensk Golf.

De två bogeys som Pålson gjorde på sluthålen kunde också lika gärna ha varit par. Han hamnade i fairwaybunkern på hål 8 (Pålsons 17:e) på Galgorm Castle, slog sedan en bra chipp och en putt som strök vänstra hålkanten. På nionde hålet slog han en bra parputt som snurrade ur på högersidan.

Inför helgen tänker Pålson att fortsätta att lita på sina processer och fokusera på de uppgifter som han ger sig själv.

– Jag ska njuta av att få känna på hetluften och göra allt jag kan för att fokusera på de uppgifter jag ger mig själv. Några kompisar som bor i Dublin kommer över för att kolla och jag har min flickvän på bagen så det kommer att bli extra kul, berättar han.

På andra plats inför helgen ligger spanjoren Borja Virto. Näst bästa svensk är Robin Petersson på en delad niondeplats på fyra under par, fem bakom Ferguson.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så gick det i streckstriden på DP World Tour

Tre svenskar klara för slutspelet – andra får sikta på kvalskolan nästa vecka.

DeChambeau klar för DP World Tour-start – men stannar i LIV Golf?

Bryson DeChambeau gör comeback på DP World Tour i december. Samtidigt uppges han arbeta för att rädda LIV Golf.

DP World Tour ställer ultimatum till LIV-spelarna

Spelarna tvingas välja inför 2027. Den som fortsätter på LIV Golf riskerar att förlora sitt medlemskap på DP World Tour.

Reservbana redo för DP World Tour-finalen

DP World Tour Championship ska avgöras i Dubai i november. Men nu förbereds Real Club de Golf Sotogrande som ett möjligt alternativ.