Hoppa till innehåll

Östgötaklubben anordnade KM – i november

Landeryds Golfklubb kommer i år för första gången ha sommargreener öppna på sin korthålsbana året runt. Det firade dem med ett klubbmästerskap – i slutet av november.

Jesper Johansson

På Lanneryds Golfklubb utanför Linköping har ett ovanligt klubbmästerskap avgjorts.
I slutet av november har klubben avgjort klubbmästerskapet på sin korthålsbana.
Laderyds korthålsbana har sju hål och är ungefär 500 meter lång. För att skapa en lite längre aktivitet innebar ett deltagande i klubbmästerskapet tre varv på banan.
Enligt Björn Sturehed, klubbdirektör på Landeryds Golfklubb, var den här tävlingen ett startskott.
– Vi har från och med i år bestämt att banan ska vara öppen året runt med sommargreener. Det var en av anledningarna till att vi valde att ha denna tävling så sent på året, säger han till svenskgolf.se/wp.

Klubben har också beslutat att greenerna på korthålsbanan ska skötas som de övriga greenerna på klubben. Därför tror Sturehed att klubben i framtiden kommer ha fler tävlingar på den lilla banan.
– Vi hade för några år sedan en mer informell tävling men nu har vi satt riktlinjerna för hur vi ska fortsätta att utveckla denna tävling till att vara årligt återkommande. Vi har inte haft så många tävlingar där genom åren men nu har vi beslutat att greenerna ska skötas som de övriga här, säger Sturehed.

Totalt var det 45 spelare som deltog i tävlingen.

I damklassen vann Susanne Hanning-Svensson.
I herrklassen vann Viktor Nibell som dessutom gjorde en hole-in-one under tävlingen.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare i varma golfkläder på grön golfbana
Tournytt

13 svenskar i maratonkvalet – många LIV-spelare i fältet

13 svenskar slåss om 15 tourkort i DP World Tours finalkval. Bland motståndarna finns flera tidigare LIV-spelare.

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Miljonsatsning på ny golfbana i Höganäs

Höganäs Golfklubb gör sin största investering hittills. En ny sexhålsbana ska locka fler till golfen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nya förslaget: Proffsen får andra utrustningsregler

R&A och USGA utreder nya utrustningsregler för elitgolfen. Förslaget omfattar driver, boll och klubblängd.

Två golfklubbar blir en – får 57 hål

Mälarö GK Skytteholm och Troxhammar Golfklubb slås ihop. Vid årsskiftet bildas en ny klubb med totalt 57 golfhål.

Profilstarkt när Linköping står värd för Lag-SM

Under tisdagen drar Lag-SM igång på två banor i Linköping.

Avslutar tourkarriären – blir tränare

Efter nästan 20 år som proffs återvänder Jens Fahrbring till moderklubben Sollentuna GK.