Hoppa till innehåll

Oosthuizen leder i Mexiko

Louis Oosthuizen fick en lysande start i veckans WGC-tävling.

Jesper Johansson

Trots att Louis Oosthuizen bara gör sin andra start för året ser spelet ut att vara där sydafrikanen vill ha det.

Efter 18 spelade hål av WGC-Mexico Championship är han i ensam ledning, sju under par.

Han själv menar att spelet från tee är vad som bäddade för det finta resultatet.
– Jag är väldigt bekväm med min driver för tillfället. Jag har en trevlig liten fade. Det är härligt att bara behöva sikta lite vänster och svinga, sa Ooshuizen efter öppningsvarvet.
– Jag har faktiskt svingat klubban ganska bra de senaste tre-fyra veckorna och jag kände att jag spelade bra förra veckan (i Honda Classic). Jag slår bolen bra och det är bara att fortsätta på samma sätt i morgon.

I det stjärnfyllda startfältet på Golf Club de Chapulepec är det många namn på toppen av ledartavlan som inte är riktigt lika profilerade.

Delad tvåa hittar vi engelsmannen Chris Paisley samt indiern Shubhankar Sharma. Chris Paisley sa så här efter sitt första varv någonsin i en WGC-tävling:
– Jag var överraskag att jag kände så många spelare den här veckan som ja gör. Att spela en WGC-tävling är något nytt. Enn ny upplevelse.
– Jag visste inte vad jag hade att vänta på förhand men jag känner alla européer sedan tidigare och det är många andra spelare här som jag tävlade mot i college, som Brian Harman och Patton Kizzire.

Alex Norén, som är ende svensk i veckans tävling, startade med en stabil 38-runda, –2, och är därmed delad 13.

Här är hans scorekort:

Oosthuizen leder i Mexiko

Här är toppen av ledartavlan:

Oosthuizen leder i Mexiko

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.