Hoppa till innehåll

Omskakande bilderna på Tiger Woods

Tiger Woods visar sig i shorts för första gången efter bilkraschen 2021, som höll på att kosta honom livet.

Felix Månsson

Tiger woods fick inte spelet att stämma under The Open på Royal Troon. Efter att ha gått runt på 79 och 77 slag låg han på +14 om missade kvalgränsen med hela åtta slag.

Det positiva för amerikanen var att eftersom han missade helgens spel i Skottland kunde han flyga hem till USA för att se sin son Charlie Woods göra debut i US Junior Amateur.

På plats på Oakland Hills Country Club sågs Tiger Woods i shorts – och för första gången sedan bilkraschen i februari 2021, som höll på att kosta honom livet. Bilder visar omfattningen av skadorna han ådrog sig på sitt högerben.

– Jag skulle inte säga att det var 50/50, men det var väldigt nära att jag skulle lämna sjukhuset på ett ben, sa Woods några månader efter att ha skrivits ut.

Operationsärr går nästan hela vägen från knäet till ankeln. Foto: Getty Images
Foto: Getty Images

Värre än så var det. Vid en tidpunkt svävade den 15-faldiga majorvinnaren mellan liv och död. Woods överlevde och är till och med tillbaka på golfbanan – även om antalet tävlingar är få och resultaten långt ifrån vad 48-åringen önskar.

I tre och ett halvt år har Woods haft en stödstrumpa runt sitt högerben de gånger han visat sig i shorts. Fram tills nu då han visar upp ärren från operationerna på hans ben.

Uttåget ur The Open var blott den tionde starten efter olyckan och röster börjar höras om det vore värdigare för en av sportens allra största att lägga klubborna på hyllan. Men Tiger Woods ser fortfarande bara framåt.

– Även om resultaten inte visat det så har jag blivit bättre fysiskt, vilket är jättebra. I behöver bara fortsätta på det sättet och så småningom spela mer tävlingar, och komma in i en bättre tävlingsrytm, berättade Woods när han mötte media under The Open.

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Tiger Woods misstänkt för rattfylla

Ska ha krockat med annan bil nära hemmet i Florida – vägrade lämna urinprov.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tiger Woods om Masters: ”Jag vill spela”

TGL-finalen kändes bra, men Tiger Woods kan inte ge ett definitivt klartecken för The Masters än.

Fördel Los Angeles – Tiger Woods kliver in i Jupiter Links!

Los Angeles leder TGL-finalen. Nu gör Tiger Woods comeback för att försöka lyfta sitt Jupiter Links.

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

Tiger Woods öppnar för Masters-comeback

Golfikonen arbetar för en återkomst – och utesluter inte spel på Augusta National i april.