Hoppa till innehåll

Olesen i halvtidsledning på Gran Canaria

Jagar sin första titel sedan avstängningen.

Europatouren har tagit sig från Österrike till spanska Kanarieöarna för den här veckans Gran Canaria Lopesan Open.

Och Meloneras Golf har visat sig dela ut riktigt låga scorer till dem som spelar bra.

Under andra ronden gick inte mindre än tre spelare på 61 slag (-9) och danske Thorbjørn Olesen var först tidigt på förmiddagen. Hans totalscore på 14 under par skulle sedan visa sig hålla hela dagen.

Marginalen är ett slag ner till de delade tvåorna, holländaren Wil Besseling och walesaren Rhys Enoch.

– Jag hade verkligen inte förväntat mig det här. Jag blev pappa för tre, fyra veckor sedan och har inte hunnit träna särskilt mycket, sa Olesen efter sin fantomrond.

Olesen har fem ET-segrar på meritlistan men den senaste kom i juni 2018 i Italien. Sedan dess har han varit avstängd av Europatouren under ett knappt år då han väntar på rättegång åtalad för sexuellt övergrepp och våldsamt motstånd efter en händelse under en flight mellan Nashville och London i juni 2019.

Avstängningen hävdes sedan då Olesens rättegång sköts fram till december 2021.

Senare under dagen kom även engelsmannen Sam Horsfield in på samma score och ännu lite senare skotten Connor Syme. För Horsfield, som gjort både 58 och 59 slag på träningsronder, var det kanske vardagsmat men för Syme var det lägsta scoren någonsin. Och han bättrade sin 71:a från första ronden med hela tio slag.

– Jag var väldigt besviken efter första ronden eftersom jag känner mig i riktigt bra slag. Det var skönt att komma tillbaks in i tävlingen med en låg rond, sa Syme.

Det blev en riktigt bra dag med svenskögon när man kikar på scorerna.

Rikard Karlberg gick på 63 slag (-7) och Sebastian Söderberg på 65 (-5). Men trots två kanonronder lyckades ingen av dem ta sig till helgens spel. Kvalgränsen blev så låg som fem under par och tyvärr ställde förstaronderna till det för Karlberg och Söderberg den här veckan.

Enda svensk på rätt sida blev Alexander Björk (67-66) som delar 33:e platsen efter två ronder.

Här kan ni följa resultaten.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Hilton Grand Vacations Tournament Of Champions 2026 - Round Three
Tournytt

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Toursvepet – Lagergren har tätkänning i alperna

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sagström tvåa i Boston efter kanonrond

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Toursvepet – Grant med i toppen i premiären

I Toursvepet följer ni de svenska spelarna runt om i tourvärlden.

Stark spurt av Söderberg i Ras Al Khaimah

Delade femteplatsen efter bogeyfri slutrond.

Favoriterna frontar i Tourfinalen

McIlroy och Hatton tog kommandot i Dubai – Svensson bäste svensk efter första ronden.