Den tvåfaldige The Masters-mästaren José María Olazábal, 59, säger i en intervju med El Pais att LIV Golf Leagues format inte är den bästa uppladdningen inför de stora tävlingarna.
Jon Rahm, 30, vann förvisso LIV Golfs individuella titel under sin debutsäsong förra året, men hans resultat i majors var blandade. Det blev en delad sjundeplats i The Open Championship, 45:e plats i The Masters, missad kvalgräns i PGA Championship och ett avhopp från U.S. Open på grund av skada.
Olazábal förstår att Rahm lockades av de enorma summor som erbjöds, men han oroar sig för att flytten till LIV kan leda till fler svaga majorresultat i framtiden.
– Jag respekterar hans beslut, men jag blev förvånad. Jon hade varit väldigt tydlig i sina uttalanden och hade en extraordinär framtid med chansen att skriva in sig i golfhistorien. Jag vet inte om han kommer kunna göra det nu, säger Olazábal.
LIV-kollegorna Bryson DeChambeau och Brooks Koepka har visat att det är möjligt att lyckas i majors som LIV-spelare. Men Olazábalmenar ändå att 54-hålstävlingar utan kvalgräns och med små startfält inte är den optimala uppladdningen för de allra största tävlingarna.
– Från mitt perspektiv är det inte det bästa alternativet. Framför allt kan det skada Jons konkurrenskraft. Jag ifrågasätter inte Jons arbete och attityd. När han kommer till Masters i år kommer han att ge allt. Men resten av säsongen, att spela 12 eller 14 tävlingar utan kvalgräns, med 54 spelare. Det är inte samma sak som att spela mot 150 och veta att du kan behöva åka hem (efter 36 hål).
Ogillar formatet
Olazábal är medveten om att han inte tillhör den generation som LIV Golf riktar sig till och han medger att han inte är förtjust i formatet.
– Kalla mig traditionell, men jag gillar inte formatet. Jag gillar inte att alla startar samtidigt, att det bara är tre dagars spel och musiken som spelas.
Jon Rahm vann U.S. Open 2021 och The Masters 2023. Olazábal vann The Masters 1994 och 1999.