Hoppa till innehåll

”Jobbar extra för att ha råd med räkningarna”

Det är tufft på touren. Det är extremt tufft på den europeiska damtouren.

Jesper Johansson

I veckan förväntas LPGA Tour och Ladies European Tour slås samman för att på så sätt skapa en starkare produkt och öka intresset för damgolfen i världen. Inte en dag försent, om man frågar Lydia Hall – som de senaste tolv åren spelat på den europeiska golftouren.

Engelskan säger till National Club Golfer att det i nuläget inte är möjligt att leva på sin golf på LET om man inte är absolut bäst av spelarna. På grund av det måste hon en dag i veckan arbeta som tränare och några gånger i veckan extraknäcker hon med att leverera bud för att få ekonomin att gå ihop.
– Många tjejer måste jobba extra för att ha råd att betala sina räkningar. Om man inte tävlar tjänar man inga pengar, så många arbetar på restauranger, är lärare eller gör något annat man kan jobba med på kvällar, säger Hall till National Club Golfer.

LPGA och LET slås samman?

LPGA Tour-chefen Mike Whan befinner sig i Marbella, Spanien, för att få till en deal med LET. Spelarna på de båda tourerna kommer i slutändan få rösta om sammanslagningen ska ske och vad en möjlig uppgörelse innebär är än så länge oklart. Vad som ryktas är att de bästa spelarna på Ladies European Tour kommer att få en plats i slutkvalet till LPGA Tour. Därifrån kommer spelarna antingen kunna ta sig hela vägen till den stora touren eller fortsätta sin karriär på Symetra Tour.

Oavsett hur det blir är Lydia Hall säker på vad som måste ske för att spelarna i Europa ska få det bättre ställt ekonomiskt.
– Publiken ser inte vilken nivå på spelet det är här ute. Touren måste börja sändas på TV, ingen kommer vilja spendera pengar på damtävlingar om det inte sänds på TV. Jag kan inte få sponsorer eftersom inget jag gör syns på TV.
– Det är inte bara antalet tävlingar som är ett problem. Enligt mig kommer inget förändras om vi inte kan attrahera sponsorer och större prissummor.

LET har inte haft en tävling sedan 6 oktober men 28 november till 1 december arrangeras Andalucia Costa del Sol Open de Espana.

Elva svenskor finns med: 

Lina Boqvist.
Lynn Carlsson.
Julia Engström.
Johanna Gustavsson.
Jessica Karlsson.
Camilla Lennarth.
Filippa Möörk.
Emma Nilsson.
Sarah Nilsson.
Cajsa Persson.
Linda Wessberg.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

golfspelare på golfbana
Tournytt

Regelkaos på Asian Tour – missade särspelet

Asian Tour-spelaren trodde han var på väg mot särspel. Sen kom beskedet som ändrade allt.

golfspelare bland blommor och en trofé
Tournytt

TourTempen – inte varit en spikrak resa

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Korda höll undan i Chevron – tog sin tredje majorseger

Ledde från första ronden till den sista – tog över som världsetta igen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Grant bröt i Las Vegas – två svenskor vidare

Hårda vindar gör Shadow Creek svårbemästrad.

”Det här året kommer kräva mycket”

Anna Nordqvist laddar för Solheim Cup – samtidigt som hon tävlar på högsta nivå.

Kinhult i toppform – 64 slag i Arizona

Frida Kinhult inledde Ford Championship med en bogeyfri 64-rond och är med i toppen. På PGA Tour fick Jesper Svensson en nästan lika stark start.