Hoppa till innehåll

Nytt publikrekord på Royal Birkdale

Golf blir bara mer och mer populärt.

Michael Åhman

Det blev nytt publikrekord för majorgolf i England på Royal Birkdale.

Det nya rekordet för de fyra tävlingsdagarna lyder på över 235.000 åskådare.

Därmed raderades rekordet från 2006 då 230.000 kom till Royal Liverpool för att se Tiger Woods vinna.

Jämfört med senaste gången (2008) som Royal Birkdale arrangerade var det en häftig ökning av publikintresset: Hela 17 procent!

Men fortfarande saknas det en (liten) bit till det absoluta rekordet för The Open Championship. Skotska St. Andrews ståtar med publiksiffran 239.000 från 2000. Samma bana ligger tvåa på rekordlistan då det kom 237.000 till mästerskapet 2015. 

– En av de främsta anledningarna till att The Open har ett så högt anseende som sportevenemang är de hundratusentals åskådarna som skapar en mycket speciell atmosfär för spelarna och för miljontals tv-tittare runt om i världen, säger R&A:s vd Martin Slumbers.

Nästa år spelas The Open på Carnoustie den 19-22 juli.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare inomhus
Tournytt

Los Angeles vände och krossade Jupiter Links

Los Angeles Golf Club stod för en imponerande vändning i TGL-finalen – och säkrade titeln.

tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods om Masters: ”Jag vill spela”

TGL-finalen kändes bra, men Tiger Woods kan inte ge ett definitivt klartecken för The Masters än.

tiger woods i röda golfkläder
Tournytt

Fördel Los Angeles – Tiger Woods kliver in i Jupiter Links!

Los Angeles leder TGL-finalen. Nu gör Tiger Woods comeback för att försöka lyfta sitt Jupiter Links.

The Open 2026 – förändringar väcker missnöje

Ny range på Royal Birkdale har mötts av klagomål.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Rekordstor prispott i AIG Women’s Open 2025

Så mycket står på spel när världens bästa golfspelare samlas för årets sista majortävling. Och ny värdbana för 2027.

The Open Championship spelas på Old Course 2027

Nytt rekord när mästerskapet avgörs i St Andrews för 31:a gången.

Xander Schauffele – mästaren i Skottland

Vann sin andra majortitel 2024, fullbordade en amerikansk "Grand Slam" och gör sig redo att försvara OS-titeln i Paris.

Publikfavoritens bittra avslutning

Shane Lowrys tunga kollaps startade på The Postage Stamp - från ledning till nionde plats inför söndagens fortsatta drama.