Hoppa till innehåll

Nya ProV1:orna testas i veckan

2000 testades ProV1-bollarna för första gången av proffsen. Det skedde då på TPC Summerlin i Las Vegas. Samma bana används även i år.

Jesper Johansson

2019 kommer en ny version av Titleists ProV1 och ProV1x-bollar. Redan i veckan får proffsen testa de nya bollarna när PGA Tour i veckan besöker Las Vegas.

Flera spelare kommer den här veckan att testa den nya versionen av populära bollen och antagligen är det flera som sätter den i spel redan på torsdag. Men för oss glada amatörer är det först i början av nästa år som de nya bollarna dyker upp i butik. 

På TPC Summerlin i Las Vegas, där veckans PGA Tour-tävling spelas, debuterade företaget sin ProV1-boll år 2000 och har sedan dess presenterat den nya versionen för spelarna där vartannat år. Redan i första tävlingen var det en spelare som vann med de nya bollarna, Billy Andrade.

Om så är fallet den här veckan återstår att se.


Mer från samma ämne

Läs också

SDC Open 2026 - Day One
Tournytt

Blomstrand: ”Jag var i zonen hela dagen”

Svensken leder efter magisk 61-rond.

Magical Kenya Open 2026 - Day Two
Tournytt

Fem svenskar vidare i Kenya

Lemke fortsatt bra med på delad åttondeplats.

golfspelaren ludvig åberg med ett golfparaply
Tournytt

Järnproblemen bromsade Åberg på regnig Riviera

Trippelbogey och svagt järnspel sänkte Ludvig Åberg – men svensken kämpade sig tillbaka.

golfklubba, driver, från märket taylormade
Tryck på play-knappen. Tillsammans med Dormys custom fitting-expert Filip Jansson fångar vi spaningar från Svensk Golfs stora drivertest 2026 med fokus på förlåtande standarddrivers.

Drivertest 2026: Förlåtande

Förlåtande drivers är byggda för stabilitet, höjd och jämn bollflykt – och behåller prestandan även vid mindre bra träffar.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så ska nya TP5-bollen lösa det osynliga problemet

TaylorMade satsar på avancerad målningsprocess för jämnare bollflykt.

Så ska Under Armours nya sko lyfta dina rundor

Anpassar sig efter fotens individuella form genom unik materiallösning.

Wilson gör tourbollarna mjukare

Den senaste generationen av Wilsons bollfamilj ger oss lägre kompression i Staff Model och mjukare känsla i Staff Model X.

Det har hänt med Titleist Tour Soft och Velocity

Titleist lanserar uppdaterade Velocity och Tour Soft – två bollar med fokus på längd, flykt och känsla.