Första två avsnitten i serien Majesticks GC: Inside the Ropes släpps på söndag på lagets Youtube-kanal. I serien får vi följa kaptenerna Henrik Stenson, Ian Poulter och Lee Westwood samt lagkamraten Sam Horsfield. Vi kommer få följa spelarna på och utanför banan och även få en bild av hur lagcheferna Ollie Banks och James Dunkley marknadsför varumärket Majesticks.
Huvudämnena kommer vara de täta banden mellan spelarna och deras strävan att förbättra resultaten i tävlingarna.
Den här LIV-säsongen slutade Majesticks GC på 11:e plats i lagdelen (13 lag). Bästa individuella spelare blev Sam Horsfield på 33:e plats. Engelsmannens bästa resultat var andraplatsen i Nashville. Kaptenerna slutade på 35:e (Stenson), 36:e (Westwood) och 37:e (Poulter) plats av 57 spelare. Henrik Stensons bästa resultat var sjätteplatsen i säsongens sista tävling i Chicago.
Sedan LIV Golf League startade 2022 är Henrik Stenson den ende i Majesticks som har vunnit en tävling. Det gjorde han i sin LIV-debut på Bedminster 2022.