Hoppa till innehåll

Ny spelare klar för LIV Golf

Andy Ogletree vinner Asian Tours International Series.

Fyra platser ska fyllas till nästa års LIV-säsong. En av dem säkrades i söndags då amerikanen Andy Ogletree låste in totalsegern i Asian Tours International Series.
25-åringen slutade på 15:e plats i Hong Kong Open och ihop med sina tre International Series-segrar 2023 är han ohotad i topp.
– Fantastiskt! Det har varit mycket hårt arbete det här året och en massa bra golf har lagt grunden för det här. Jag är så taggad på att spela på LIV nästa år, säger Ogletree till Asian Tour. 

Spelade första LIV-tävlingen

Andy Ogletree var en av de 48 spelare som deltog i LIV Golf London 2022 (första LIV-tävlingen).
Han hade då vissa spelrättigheter på Korn Ferry Tour och hade inte tillräcklig status för att få plats i någon PGA Tour-sanktionerad tävling den veckan (Korn Ferry Tour inräknad).
Men han hade som alla andra, däribland Dustin Johnson, inte fått dispens och uteslöts som PGA Tour-medlem direkt efter att han startat LIV-tävlingen i London.
LIV-touren var i sin linda och fler spelare var på väg in, bland andra Henrik Stenson, och det blev bara en start för Ogletree.
I år har han spelat in cirka 1,6 miljoner dollar på Asian Tour.
Om han mot förmodan skulle sluta sist i alla LIV-tävlingar nästa år får han 1,68 miljoner dollar i prispengar (lagdelen inte medräknad).

Tre platser på spel i kvalet

Den 8-10 december spelas LIV Golf Promotions på Abu Dhabi Golf Club. Topp 3 kvalificerar sig för LIV Golf nästa säsong.
Klicka här för mer information om hur kvaltävlingen fungerar.

Mer från samma ämne

Läs också

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Clark: ”Var en bedrövlig händelse”

Vill vinna tillbaks fansen efter utbrottet på Oakmont för ett år sedan.

Nya uppgifter: LIV saknar 400 miljoner dollar

LIV Golfs avslutning på säsongen kan vara hotad. Enligt nya uppgifter krävs ytterligare 400 miljoner dollar för att de sista tävlingarna ska kunna genomföras.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Följer i pappas fotspår – Daly II blir proffs

John Daly II tar nästa steg i karriären. Den 22-årige amerikanen har meddelat att han lämnar amatörgolfen och blir professionell.

LIV Golfs nya bekymmer: Pengarna kan ta slut

LIV Golf jagar nya investerare inför 2027. Samtidigt vill vd Scott O'Neil inte garantera att säsongens återstående tävlingar kommer att spelas som planerat.

Svensk succé – Lindh tog första titeln på Asian Tour

Charlie Lindh avslutade med eagle och säkrade karriärens första seger på Asian Tour i Marocko.

Svensk Golf

Söderberg leder i Nederländerna

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg