Hoppa till innehåll

Ny putter-kollektion från TaylorMade

Här är TaylorMades nya TP Patina Putter Collection.

Jesper Johansson

Är du på jakt efter en ny putter? Då kanske du ska kika lite extra på den här helt nya putterserien från TaylorMade. Under måndagen meddelade företaget att en helt ny kollektion av putters ska komma till butik och de kallar serien för TP Patina.

Totalt lanserar TaylorMade sju olika modeller som ska ha en mer klassisk design än exempelvis företagets Spider-putter samtidigt som känslan ska vara bra då man använder sig av företagets ”Pure Roll insert”.
”Den här kollektionen är skapad för golfare som föredrar en skön och traditionell form på sin putter som fortfarande är fullpackad med teknologi”, skriver TaylorMade om nya kollktionen. 

Inserten på de nya klubborna är skapade med skåror i 45° vinkel vilket ska göra att bollen inte glider till en början utan börjar rulla direkt. Det ska göra att bollen startar dit man siktar och bättre håller sig till linjen man valt.

De olika modellerna

TP Patina Putter Collection består av tre bladputters: Soto, Juno och Del Monte. Alla är skapade med en ren design och har endast en siktlinje på ovansidan.

Ardmore 1, Ardmore 2, Ardmore 3 och DuPage är putters i en mallet-modell. Ardmore-modellerna har vi sett i tidigare kollektioner från företaget men nytt för den här upplagan är DuPage. Modellen är en, enligt TaylorMade, helt ny tappning av den traditionella mallet-designen och använder sig av ett skaft som endast böjts en gång. Modellen är ”face balanced”.


Alla putters från nya kollektionen kommer att finnas i butik för både höger och vänsterspelare. Längdalternativen är 34″ och 35″.

Rekommenderat pris: 2 700 kronor.

I butik: 6 september

Se modellerna nedan

Ny putter-kollektion från TaylorMade
Soto
Ny putter-kollektion från TaylorMade
Juno
Ny putter-kollektion från TaylorMade
Del Monte
Ny putter-kollektion från TaylorMade
DuPage
Ny putter-kollektion från TaylorMade
Ardmore 1
Ny putter-kollektion från TaylorMade
Ardmore 2
Ny putter-kollektion från TaylorMade
Ardmore 3

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

golfspelare på golfbana
Tournytt

Regelkaos på Asian Tour – missade särspelet

Asian Tour-spelaren trodde han var på väg mot särspel. Sen kom beskedet som ändrade allt.

golfspelare bland blommor och en trofé
Tournytt

TourTempen – inte varit en spikrak resa

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Så blir TaylorMades nya putterlinje SYSTM2

Tvåtonade precisionsfrästa huvuden i välbekanta modeller.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Prisvänliga zero torque-putters från Wilson

Utökar Infinite-serien med två nya modeller.

Cobra lanserar två nya putterserier

Cobra Golf presenterar både högteknologiska 3DP Tour och nya MIM-putters med mjukare känsla.

Så ska nya TP5-bollen lösa det osynliga problemet

TaylorMade satsar på avancerad målningsprocess för jämnare bollflykt.

Här är Scotty Camerons uppdaterade Phantom-putters

Phantom-serien från Scotty Cameron får uppdaterad träffyta, fler alternativ och justerad form. Och i samma veva släpps tre nya Studio Style-modeller.