Hoppa till innehåll

Ny golfhall ska göra svensk golf bättre

Sköter du din vinterträning? En ny hall gör det lättare för Norrköpingsbor att hålla igång året om!

Jesper Johansson

Det är inte långt kvar tills golfsäsongen är igång på riktigt. Klubbor ska svingas och puttar ska sättas. Men vi är många som inledningsvis har en något rostig svingrörelse. Det är något som vännerna Patricio Boiardt och Michael Strandh vill ändra på.

 

Ny golfhall ska göra svensk golf bättre
Foto: Patricio Boiardt
En HD-simulator håller på att byggas och tekniken importeras från Kanada i början av maj.

Nu har de öppnat ett helt nytt golf och aktivitetscenter i Norrköping för att göra golf till en året-runt-sport.
– Vi båda var trötta på vårt jobb och ville göra något nytt. Eftersom vi båda spelar mycket golf hade vi möten med klubbarna i Norrköpingsområdet och insåg att de, precis som vi, letade efter ställen att spela golf på under de mörkare månaderna, säger Patricio Boiardt.

 

Här är golfhallarna i Sverige

De har bara haft öppet i en vecka men redan nu börjar folk hitta till lokalerna och tränar inför den kommande säsongen.
Golf & Aktivitetscenter har fem simulatorer för träning, en för spel på bana och i början av mars installeras en simulator i HD med världens bästa banor. Men det kanske häftigaste i anläggningen är den 200 kvadratmeter stora puttinggreenen med onduleringar.
– Den är uppbyggd på 50 ton sand för att skapa onduleringarna. Sedan har vi spridit ut två ton gummigranulat under en tät konstgräsmatta från USA. Den är väldigt stor. Vi har använt 300 meter reglar och 1 400 stenar till en stenmur.

Ny golfhall ska göra svensk golf bättre
Foto: Patricio Boiardt
Under sommarhalvåret kan man även utöva pilbågskrig, bubble ball och fotbollsdart i Golf & Aktivitetscenters regi.

Precis som en vanlig gräsgreen håller övningsgreenen på att sätta sig. Den kommer att sandas och vältras, men redan nu går den utmärkt att träna på. Och responsen har varit väldigt bra. Gummigranulatet gör att den är mjuk att gå på, precis som en vanlig green.
– Den ger en mycket bättre känsla än en vanlig konstgräsgreen. Vi har fått höra att det känns som riktigt gräs. Att det är mjukt att gå på bidrar.

Golfen är återigen på uppgång efter flera år av en minskat antal utövare.
En stor anledning till Boiardt och Strandhs satsning är att de vill fortsätta den positiva trenden.
– Vi vill göra golfen till en sport man kan spela året runt. Här i Norrköping finns det en range inomhus där slaglängden är 13 meter. Men hur kul är det för knattar och juniorer att slå in i ett nät? Här ser man i en simulator hur bollen beter sig och varför, säger Boiardt.

– Dessutom kan vem som helst komma hit och spela. Det är många som slutat spela golf som kanske kan få upp intresset igen när de spelar här. I vår HD-simulator kan man spela både TPC Sawgrass, Pebble Beach och St Andrews.

Mer från samma ämne

Läs också

David Nyfjäll
Tournytt

Nyfjäll inledde bäst av kvalsvenskarna

Tre svenskar topp 15 efter första dagen i Salou.

Jesper Svensson El Cabo
Tournytt

Svensson klättrade – Nyholm rasade ihop

Skilda världar för de två svenskarna i Mexiko.

Moa Folke Kina
Tournytt

Folkes fina form håller i sig

Delad tolva efter 36 hål i KIna.

Nu ska vanliga golfare få spela TGL-hålen

Snart kan vanliga golfare spela samma virtuella hål som världsstjärnorna i TGL.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Vice Golf storsatsar på svenska golfklubbar

Golfvarumärket Vice Golf tar nästa steg i Sverige. Nu ska produkterna börja säljas i landets golfshoppar.

Nytt bakslag för Trump – svenskar såg spåren

En domare förlänger stoppet för trädfällning på Donald Trumps omstridda golfprojekt. En svensk familj från Karlskrona, Trummenäs GK, berättar om situationen på plats.

Gjorde livets första hole-in-one med puttern

André Forsström valde bort järnklubban på Kävlinge GK:s 17:e hål. Resultatet blev hans livs första hole-in-one.

Ny AI-teknik ska varna golfare innan blixten slår ner

Ett AI-baserat vädersystem kan förutse blixtnedslag och ge golfklubbar tid att avbryta spelet innan ovädret når banan.