Hoppa till innehåll

Ny fin placering för Engström

Storspelande tyskan blev för svår i Kenya

Det blev ingen seger för Julia Engström när årets sista LET-tävling spelades i Kenya. 

Trots ledning med sju slag inför sista ronden fick hon nöja sig med en tredjeplats i Magical Kenya Open. Tyska Esther Henseleit spurtade nämligen med en fullkomligt fantastisk 64 sista dagen och eftersom Engström fick signera en 74.a så blev avståndet mellan de båda till slut tre slag.

Indiskan Aditi Ashok smög sig också förbi svenskan och slutade tvåa, ett slag bakom Henseleit.

Ändå en oerhört fin avslutning av säsongen för Julia Engström som med en fjärde- och en tredjeplats i de sista två tävlingarna tog sig upp till en 20:e plats på Order of Merit. Bästa svenska där blev Caroline Hedwall på en sjätteplats med Lina Boqvist somelva.

 

 

Ny fin placering för Engström
Klicka på bilden för att komma till resultatlistan.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.