Hoppa till innehåll

Norman inte välkommen på The Opens mästarmiddag

Dubbla mästaren: "Trodde att R&A skulle höja sig över detta"

Greg Norman är inte välkommen när tidigare mästare i The Open firar tävlingens 150-årsjubileum nästa vecka. Det meddelade arrangören, R&A, under lördagen via ett pressmeddelande.

– Den 150:e upplagan av The Open är en viktig milstolpe för golf och vi vill försäkra oss om att fokus hamnar på att fira mästerskapet och dess arv. Olyckligtvis tror vi inte att det skulle bli fallet om Greg skulle vara med. Vi hoppas att saker förändras och att Greg kommer att kunna närvara igen i framtiden, skriver R&A.

Norman, numera VD för LIV Golf Invitational Series, vann The Open både 1986 och 1993 och australiensaren var besviken efter beskedet.

– Jag trodde att R&A skulle höja sig över detta med tanke på vilken position de har i golfvärlden. Jag har försökt att marknadsföra golfen och få sporten att växa under mer än fyra årtionden, sa Norman enligt Australian Golf Digest.

Inte heller mästaren från 2013, Phil Mickelson, kommer att vara med vid middagen. Mickelson har meddelat R&A att han avstår.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

The PLAYERS på väg mot majorstatus?

Ett inlägg i sociala medier har tänt en ny debatt om tävlingens status.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nu har Greg Norman officiellt lämnat LIV Golf

Greg Norman: ”Förändrade spelet, skapade möjligheter för spelare och fans, och tog golfen till nya marknader.”

The Open-tempen 3.0 – är Scheffler så här överlägsen?

Världsettan bara tuggar på, till synes helt obekymrad.

Stensons svängiga lördag

Från drömspel och tätkänning till varning för långsamt spel.

Så följer du svenskarna under lördagen i The Open

Svenskduon tillsammans för tredje raka dagen. Åberg med Rose.