Hoppa till innehåll

Norlander vidare i Greensboro

Fortsätter att visa fin form i USA – kan avancera på FedEx-listan.

Henrik Norlander har gjort en kanonsäsong så här långt på PGA-touren och formen ser fortsatt god ut även under veckans Wyndham Championship, sista tävlingen innan FedEx-slutspelet inleds.

Norlander har träffat 30 av 36 greener de två första ronderna vilket placerar honom på en 11:e plats i fältet. han har också träffat 75 procent av fairways vilket ger en tiondeplats i startfältet.

Med scoren 67-68 (-5) är Norlander delad 36:a och det är framförallt runt greenerna som Norlander förlorat mark. Han har tappat nästan 1,5 slag per rond i den statistiken.

Trots en placering mitt i fältet av dem som får spela i helgen har Norlander bara fem slag upp till ledande kvartetten Tom Hoge, Si Woo Kim, Talor Gooch och Billy Horschel, alla på tio under par.

Norlander ligger just nu på 64.e plats på FedEx-rankingen och är helt klar för den första tävlingen, Norther Trust, nästa vecka. Om svensken gör en bra helg på Sedgefield Country Club kan han avancera också på rankingen och stensäkra en plats också i den andra tävlingen i slutspelet, BMW Championship, dit de 70 främsta är kvalificerade.

Den andra svensken i Wyndham Championship, Carl Pettersson, missade kvalgränsen efter ronder på 74-75.

Klicka på bilden nedan för att komma till ledartavlan.

Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Toursvepet – Bra svenskstart i maratonkvalet

Och Arwefjäll skuggar täten i Kina.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – jätteskrällar leder Evian Championship

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Åberg: ”Känner mig mer avslappnad”

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Scheffler tangerade Åbergs rekord

Vann med åtta slags marginal på hemmaplan i Texas.

Stark avslutning av Norlander

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.