Hoppa till innehåll

Norlander tvåa i Kalifornien

Tangerade sitt personbästa när Patrick Reed tog kontroversiell seger.

Henrik Norlander tangerade sitt personbästa på PGA-tour när han slutade delad tvåa i Farmers Insurance Open på Torrey Pines.

Svensken var fyra slag bakom ledande Patrick Reed och Carlos Ortiz inför sista ronden och fick exakt den starten som han vill och behövde få.

Norlander var tre under par efter sex spelade hål.

Redan då hade han tätkänning.

När han sedan gjorde så här på det tionde hålet var han bara två slag bakom Reed.

Efter tre bogeys mellan hål 11 och 16 föll Norlander tillbaka i resultatlistan och såg ut att få kämpa för att hålla sig kvar topp tio. Men då grävde svensken djupt i energidepåerna och avslutade magnifikt.

Han rullade i en tiometersputt för birdie på hål 17 och drev sedan green på det 18:e hålet på två. Eagleputten var nära och den hade gett honom andraplatsen på egen hand. Nu fick Norlander nöja sig med en birdie för 69 slag på ronden och han delade därmed andraplatsen med fyra andra spelare på nio under par.

Patrick Reed vann till slut ohotad på 14 under par, fem slag före Norlander.

Segern var Reeds nionde på PGA-tour och han klättrar nu till en tiondeplats på världsrankingen. Naturligtvis fick han frågor om incidenten på det tionde hålet under lördagen också efter segern.

– Det jag är mest nöjd med idag var att jag lyckades fokusera mentalt och att mitt närspel räddade mig ett antal gånger på slutet, det visar att jag är på rätt väg.

Norlander har tidigare en andraplats från RSM Classic på Sea Island 2016 då han föll i ett särspel som MacKenzie Hughes vann.

Placeringen innebar att Norlander fått en fin start på säsongen och han avancerade från 83:e till 39:e plats på FedEx-listan.

Alex Norén avslutade med 73 slag och delade till slut 37:e plats på två under par totalt.

Klicka på bilden nedan för att komma till resultatet.

Mer från samma ämne

Läs också

Raiffeisenbank Golf Challenge 2026 - Day Two
Tournytt

Toursvepet – Stark finish av Längfors

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

The Solheim Cup - Day One
Tournytt

Åtta spelare klara för Solheim Cup

Stark och Grant klara för Solheim Cup igen.

AIG Women's Open 2026 - Round Three
Tournytt

Stark svenskavslutning när Kuwaki vann

Japansk övveraskning tog hem segern i AIG Women's Open.

Tung svenskdag på Royal Lytham & St. Annes

Stark och Arwefjäll bästa svenskor i Women's Open på delad 49.e plats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nyholm och Svensson bommade i Detroit

Inga poäng för svenskarna den här veckan.

Stark bästa svenska i majorgenrepet

Följ spelet på världens tourer här i Toursvepet.

Genombrottet – Koivun segrare i tredje starten

Jättelöftet tog sin första proffsseger – trots press från Scheffler.

Uppåt för Sjöland – neråt för Stenson

Svenskduon delar 18:e plats inför sista ronden av Senior Open.