Hoppa till innehåll

Norlander testas positivt – missar veckans tävling

Tre spelare har nu testats positivt inför veckans PGA Tour-tävling. En av dem är Henrik Norlander.

Jesper Johansson

Henrik Norlander kommer inte att spela veckans tävling på PGA Tour. Detta efter att han testats positivt för covid-19.

Han är den tredje spelaren att visa ett positivt resultat för viruset inför den här veckans RSM Classic på Sea Island. Sedan tidigare har vi kunnat rapportera att Bill Haas testats positivt. Tidigt på onsdagen blev det klart att även Kramer Hickok insjuknat.

Norlander säger i ett uttalande att han upplevde coronarelaterade symptom under tisdagskvällen och på onsdag morgon testades han positivt.

Utöver spelare har också Matt Wallace caddie testats positivt inför veckans tävling.

Totalt har 18 spelare testats positivt för covid-19 på PGA Tour.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.