Hoppa till innehåll

Norlander skuggar täten i Utah

Delar fjärdeplatsen efter 68 slag på fredagen.

Henrik Norlander spelar för att säkra upp sina spelrättigheter för nästa säsong och efter två ronder av Black Desert Championship ser förutsättningarna goda ut. Under första ronden träffade Norlander 18 av 18 greener och 14 av 14 fairways för andra gången under 2024 och tillsammans med Jim Furyk och Tyler Duncan är Norlander den edna spelaren att lyckas med det två gånger på PGA Tour de senaste tio åren.

Under andra ronden blev det 12 fairwayträffar och 13 greenträffar och 68 slag (-3). Norlanders tolv under par är två slag bakom ledande tysken Stephan Jaeger och om svensken håller den positionen tar han han ett hopp uppåt 19 placeringar på FedEx Cup Fall Series till en 112:e plats. De 125 främsta efter säsongen behåller sina kort till PGA Tour.

– Jag trivs väldigt bra här, det är en rolig bana med många möjligheter. Men du måste hela tiden slå bra slag för greenerna är ganska svåra och du behöver hitta rätt platåer för att kunna scora bra, sa Norlander.

Alexander Bjrök var fortfarande kvar ute på banan då spelet bröts under fredagskvällen. Efter tolv hål var Björk två under par för ronden och fem under par totalt. Det innebär att Björk just nu är på rätt sida om kvalgränsen på delad 52:a plats. Björk är 169:a på FedEx Cup Fall Series inför veckan.

Mer från samma ämne

Läs också

ludvig åberg läser puttlinje på golfbana
Tournytt

Stark puttning gav Åberg tätkänning i U.S. Open

Ludvig Åberg inledde majorn med en stark öppningsrond och finns med högt uppe på ledartavlan.

US golfer Tiger Woods (L) gives instructions to Au
Tournytt

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

J.J Spaun
Tournytt

Svindlande summa väntar segraren på Shinnecock

Prissummorna i majors fortsätter uppåt.

Världsettan jagar historisk trippel

Kan ta hem sin tredje raka seger på Jack's Place.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg redo: ”Det känns positivt”

Ludvig Åberg kommer till PGA Championship som en av förhandsfavoriterna.

Svenskduo bildar par i Zurich Classic

Tre svenskar spelar veckans lagtävling på PGA Tour – här är formatet och tv-tiderna.

Tre svenskar i Valspar – TV-tider och starttider

Dags för Nyholm, Svensson och Norlander att ta sig an Innisbrooks Copperhead Course.

Martin Strömberg

Då gör Henrik Stenson årsdebut

Fyller 50 i april – två veckor senare spelar han igen.