Hoppa till innehåll

Norlander femma i Kentucky

Svensken bara två slag från särspelet.

Vid sidan av The Open och Collin Morikawas fantastiska seger på Royal St. George´s, avgjordes Barbasol Championship på PGA-touren.

Och två svenska spelare passade på att spela riktigt bra på Keene Trace Golf Club i Kentucky. David LIngmerth låg delad femma inför sista ronden och fick en bra start under söndagen med en birdie redan på tredje hålet. Tyvärr bromsade två raka bogeys på hål sex och sju Lingmerth i satsningen mot toppen men efter två birdies på vägen hem blev det i varje fall 70 slag sista dagen och en delad elfteplats för Lingmerth.

Henrik Norlander delade tolfteplatsen efter tre ronder och rivstartade söndagen med fyra birdies första nio hålen. I det skedet av tävlingen var Norlander upp på en delad andraplats. Men även för Norlander blev det två bogeys, på hål tio och tretton som tog honom bakåt i resultatlistan. En underbar eagle på det femtonde hålet kryddat med tre raka par gav ändå 67 slag sista dagen och en fin delad femteplats för Norlander, som klättrade från 86:e till 80:e plats på FedEx Cup-listan.

Tredje svensken som klarade kvalgränsen, Richard S Johnson, avslutade med en fin 69-rond och blev delad 58:a.

Segerstriden kom till slut att stå mellan J.T. Poston och irländaren Seamus Power. Poston ledde under stora delar av söndagen men en drive på hål femton som gick out-of-bounds med några millimeter följt av en treputt på hålet efter tog honom tillbaks till 21 under par och ett särspel mot Power.

Segern i Barbasol Championship efter särspel var Seamus Powers första hittills i karriären // Foto: Getty Images

Särspelet blev långt och dramatiskt, men när Poston återigen hade marginalerna mot sig från tee på det sjätte särspelshålet, och hans spoon med snäv marginal hittade vattenhindret, kunde Power avgöra.

Två puttar för par innebar första segern på PGA Tour för den 34-årige irländaren som kämpat många år på olika tourer. Han blev därmed den femte irländaren att vinna på PGA Tour efter James Edmundson, Peter O´Hara, Padraig Harrington och Shane Lowry.

Klicka här för att komma till slutställningen


Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Svenskduo bildar par i Zurich Classic

Tre svenskar spelar veckans lagtävling på PGA Tour – här är formatet och tv-tiderna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

Martin Strömberg

LIV-spelare vann i Brisbane

Jonsson delad 53:a i årsdebuten på DP World Tour.

De svenska majorvinnarnas återkomst

Radarparet tillbaka i favorittävlingen: Jag bara går och njuter!

Svenskarnas siffror från Scottish Open

Här har svenskarna tjänat slag mot övriga i startfältet.