Hoppa till innehåll

Norlander bra med i Arizona – delad placering med Koepka och Rahm

Efter 18 spelade hål har Henrik Norlander gott sällskap kring sig på ledatavlan av veckans tävling.

Jesper Johansson

Efter förra veckans fina placering, delad tvåa, har Henrik Norlander flugit söder ut för att delta i veckans Waste Management Phoenix Open.
Det är första gången i karriären som han spelar tävlingen på TPC Scottsdale och efter 18 spelade hål på banan som i vanliga fall kantas av enorm publik är han bra med.

Men det började trögt för 33-åringen.
En birdie och en bogey innebar att han var på par efter nio spelade hål. Och efter ytterligare två hål var han till och med ett över par. Men sen kom cirklarna i scorekortet. Birdies på hål 12, 15, 16 och 18 gör att Henrik Norlander är tre under par med 54 hål kvar att spela av veckans tävling. Men det gäller att fortsätta hålla foten på gasen, såsom han gjorde de sista sju hålen. För i ledning är Matthew NeSmith och Mark Hubbard – åtta under par.

Å andra sidan, mycket kan hända över tre ronder. Och med tanke på vilka spelare han har runt sig finns det gott om anledning att tro att torsdagens rond var med beröm godkänd. Utöver Norlander gick nämligen bland andra Cameron Champ, Jon Rahm och Brooks Koepka runt på 68 slag. Efteråt var Koepka nöjd med det resultatet, vilket då kanske Norlander också borde vara.
– Jag puttade lite bättre än jag gjort senaste ronderna. Jag gjorde några ändringar där och nu handlar det om att ta bort onödiga misstag. Jag har gott självförtroende, säger amerikanen inför fortsättningen av veckan.

Här är toppen av ledartavlan

Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

Superrond av Svensson – jagar toppen i Texas

Jesper Svensson öppnade med 63 slag i Texas – trots att han knappt visste om han kunde spela.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Trippelsmäll sänkte svenskduon

På väg mot topplacering – då tappade svenskarna.

Svenskduon bra med i New Orleans

Nyholm och Svensson öppnade med 61 slag i partävlingen – hänger med i toppen efter första rundan.

Svenskduo bildar par i Zurich Classic

Tre svenskar spelar veckans lagtävling på PGA Tour – här är formatet och tv-tiderna.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.