Hoppa till innehåll

Norlander bäste svensk på Pebble Beach

Delar 24:e platsen efter stadig inledning.

Henrik Norlander är bästa svensk och stod för en stadig insats i första rundan av PGA-tourtävlingen i Pebble Beach i Kalifornien, USA.

Norlander spelade Pebble Beach första ronden och gjorde fyra birdies, en bogey och resten par.

Det räcker till en delad 24:e plats efter första rundan, sex slag bakom kanadensaren Nick Taylor, som gick på 63 slag (-8) på Monterey Peninsula.

Alex Norén gick två under par (69) på Monterey och delar 44:e plats, medan David Lingmerth gick runt på par på Pebble, och ligger på en delad 74:e plats.

I AT&T Pebble Beach Pro-Am dras kvalgränsen först efter lördagens tredje runda då alla har spelat en rond på varje bana. Sista ronden spelas sedan på Pebble Beach.

Under tävlingen spelar proffsen samtidigt fyrboll/bästboll med en amatör. Den tävlingen leder Kevin Streelman i par med NFL-spelaren Larry Fitzgerald.

Klicka på bilden nedan för att komma till ledartavlan.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna will mcgee och annika sörenstam
Tournytt

Toursvepet – tung avslutning för Team Annika

Så gick det i årets sista tourtävlingar.

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.