Hoppa till innehåll

Norén tappade på sluthålen

Fyra över sista sex efter dubbelbogey på 17

Martin Strömberg

Det blev en lite tuffare andradag på Harbour Town och RBC Heritage för Alex Norén.

Efter en förstania på ett över par kontrade svensken med två birdies på hål 10 och 12. I det läget hade Norén riktig tätkänning.

Men sista sex hålen bjöd dessvärre på två bogeys och en dubbel på 17:e hålet. Norén slog sig lång höger i ett svårt läge och gjorde chip-chip-tvåputt därifrån.

Med eftermiddagshalvan kvar är Norén på delad 41:a plats och kommer definitivt att få spela vidare i helgen på sina ett under par.

Jonas Blixt gick runt på 76 slag och är ett över par totalt. Just nu räcker det till en delad 83:e plats och med tanke på att banan spelas något tuffare andra dagen finns en liten möjlighet att Blixt kan glida med till helgen.

Norén tappade på sluthålen

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.