Hoppa till innehåll

Norén: ”Otroligt kul att vara tillbaka”

Hoppas kunna prestera ett tredje starkt The Open på Royal Birkdale.


SOUTHPORT, MERSEYSIDE Alla spelare har banor som de har ett extra speciellt förhållande till. För Alex Noréns del kan Royal Birkdale definitivt placeras i det facket. Det var här han spelade sin allra första major för 18 år sedan, vilket resulterade i en mycket lovvärd delad 19:e-plats. När han sedan återkom hit för 2017 års The Open utmynnade veckan i en delad sjätteplats, vilket är hans hittills bästa placering i en major.

Många minnen väcks till liv under årets stopp på den engelska västkusten. 

– Ja, och sedan är det extremt annorlunda sett till hur det ser ut nu. Nu är det 30 grader varmt och banan spelas jättetorr och snabb. Men det är väldigt kul. Första gången jag var här var det kallt, regnigt och blisigt. Väldigt grönt. Men det är otroligt kul att vara tillbaka, säger Alex Norén.

Att han gillar Fred Hawtree och J.H. Taylors skapelse råder det inga tvivel om. Men kanske bultar Noréns enorma golfhjärta lite extra hårt för banan just detta år, när de höga temperaturerna ställer honom inför hårda och snabba fairways där bollen kan studsa och rulla nästan i det oändliga. 

– Ena hålet kan vara som det sista var i dag med driver och järnfyra – och spelas väldigt långt. Och sedan har du hål där du försöker ligga kort om en bunker på 260 meter och slår en järnsexa med 50 meters rull. Sådant tycker jag är kul. Och jag tror att alla tycker att det är ganska kul. Samtidigt är banan ändå inte helt galen; det är inga superstudsar överallt. Den är väldigt rättvis. 

Hårt jobb med järnspelet

Ska Noréns svit av starka insatser på Royal Birkdale hållas intakt handlar mycket om att järnspelet måste falla på plats – en del som har hackat markant under de fyra senaste tävlingarna. Det är något han i sedvanlig Alex Norén-anda jobbar stenhårt på att vända; en process där teknik, känsla och bollflykt ska sammanföras till en fungerande helhet. 

– En bättre sving där jag kan slå lite rakare och hålla koll på bladet. I den här vinden måste jag kunna slå låga slag. Det är bara att jobba vidare och inte deppa ihop över att det inte har varit så bra de senaste månaderna. Jag försöker bara se positivt på det och tycker ändå att det är nära att jag ska spela bra. Sedan måste jag bara lösa det som måste göras.

På kortare sikt handlar arbetet också om att hitta en grund som gör jobbet när vinden sveper fram med ökad styrka mellan Royal Birkdales sanddyner. 

– Jag har nästan alltid haft ett öppet blad och känt att jag kunnat få tillräckligt med spinn. Men under de senaste månaderna har jag missat åt båda hållen, och då blir det väldigt svårt under sådana här förhållanden där man måste sätta rätt skruv. Du behöver inte slå perfekta slag, men ska du slå en draw så måste du slå en draw. Speciellt nu när det är hårt och studsar ganska mycket.

Chefredaktör på Svensk Golf. Har funnits på Svensk Golf i olika roller sedan början av 00-talet och har även varit chefredaktör för den svenska upplagan av Golf Digest. Skriver främst om utrustning, tourer och banor. Har ett stort golfhjärta som möjligen dunkar lite extra för tidlösa cavity back-järn och skönt luriga greenområden.

Mer från samma ämne

Läs också

Kajsa Arwefjall of Sweden during the second round
Tournytt

Fyra svenskor topp 10 – rejäl spurt av Arwefjäll

Kajsa Arwefjäll stod för en drömrond och leder den starka svenska insatsen inför finaldagen på LET.

två golfspelare på en golfbana i skåne, sverige
Tournytt

Dubbelt svenskt i topp i Dormy Open by Creekhouse

Två svenskar delar ledningen inför finaldagen i Dormy Open by Creekhouse – och en historisk seger väntar.

ludvig åberg och scottie scheffler spelar golf på golfbana
Tournytt

Åberg: ”En seger här ger säsongen ett A”

Ludvig Åberg ger sin säsong betyget B–. Men med två ronder kvar av Tour Championship kan allt förändras.

Inget Tour Championship för Norén

Åberg enda svensk på East Lake. Norén med sin näst bästa säsong på PGA Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Då startar Åberg och Norén på söndagen i BMW Championship

Norén jagar plats i Tour Championship – Åberg jagar ännu en topp tio-placering.

Norén klättrar efter 65-rond

Kämpar för att Tour Championship nästa vecka.

Svensksuccé i Memphis – se höjdpunkterna

Norén trea och Åberg sjua bakom överlägsen Scheffler.

Uppåt för Norén – tung dag för Åberg

Norén på väg att säkra spel även nästa vecka.