Hoppa till innehåll

Norén om nya träningsupplägget: ”Värsta att jag börjar gilla det”

Ola Wenström, Svensk Golfs nya kolumnist, har träffat Alex Norén inför veckans slutspelstävling på PGA Tour.

Svensk Golf

Det är dags för slutspel på PGA Tour. De 125 spelare med flest FedEx Cup-poäng har tagit sig till Liberty National precis utanför New York för att slåss om att hålla sig kvar i slutspelet när nästa klunga spelare försvinner. 125 spelare ska bli 70 efter veckan och förhoppningen är att två svenskar ska ta sig vidare genom fint spel i New York.

På startlinjen i den första slutspelstävlingen finns Henrik Norlander och Alex Norén. Den sistnämnda måste under veckans Northern Trust sluta på en delad 19:e plats eller bättre för att ha en chans att ta sig vidare. Ola Wenström, Svensk Golfs nya kolumnist sedan i våras, är på plats och har tagit ett snack med svensken inför första slutspelstävlingen.
I en uppsluppen intervju berättar Norén bland annat om sitt nya träningsupplägg där ett närmast oändligt antal rangetimmar i stor del ersatts av närspelsträning och tid ute på banan. Något som han själv inte trodde skulle vara något att tycka om, men faktiskt har börjat digga.
– Nu har min coach och min caddie lagt om mitt träningsschema. Nu är det 10–15 procent på rangen och resten på banan och med närspelet. Det värsta är att jag nästan börjar gilla det. Jag trodde aldrig jag skulle komma hit, säger Norén som är vida känd som en av tourens flitigast arbetande spelare.
– Jag har kommit till en period där jag gillar att spela och inte bryr mig så mycket om hur svingen ser ut utan mer hur slagen är. Så caddien har varit bra för mig, säger han.

The Northern Trust börjar på torsdagseftermiddagen svensk tid och sändningstiderna hittar du här.

Se hela intervjun med Alex Norén här:


Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Dubbelbogey förstörde för Åberg

Svenskarna långt efter täten i Kalifornien.

Så ser du säsongsdebuten för Åberg och Norén

Fyra svenskar spelar veckans PGA Tour-tävling – Ludvig Åberg, Alex Norén, Jesper Svensson och Pontus Nyholm. Här är tv-tiderna och starttiderna.

Svensk Golf

Norén tvåa på Bahamas

Föll i särspel mot Matsuyama.

Trots ny dubbelbogey – kanonrond av Norén

Är bäst i hela fältet på greenerna i Tigers tävling på Bahamas.