Hoppa till innehåll

Norén och Stenson lika mycket under par

Halva BMW PGA Championship är spelat och både Henrik Stenson och Alex Norén har fått en bra start. Även om de är en bit efter resultaten de behöver för att ta en Ryder Cup-plats.

Jesper Johansson

De två första ronderna av veckans BMW PGA Championship är spelade. Alex Norén och Henrik Stenson är båda klara med sina första 36 hål och de kommer båda klara kvalgränsen med god marginal.

Men för att nå en topplacering, vilket är ett krav för att ha en chans att få en plats i Ryder Cup, måste de båda lägga i en högre växel från och med hål 1 på lördagen.

Alex Norén gjorde fem birdies och tre bogeys under fredagen för att därmed signera ett scorekort på 70 slag, precis som på torsdagen.
Henrik Stenson gjorde också fem birdies men till det blev det också, tyvärr, fyra bogeys för att därmed signera ett scorekort på 71 slag.

Detta innebär att de båda stjärnorna är fyra under par och i skrivande stund på en delad 21:a plats.

Engelsmannen Laurie Canter är i ensam ledning efter sina 36 första hål av veckans stortävling. Han är elva under par efter ronderna 67–66. Men med många spelare fortsatt ute på banan kan mycket hända.

Här kan du se en aktuell ledartavla

Mer från samma ämne

Läs också

ludvig åberg läser puttlinje på golfbana
Tournytt

Stark puttning ger Åberg tätkänning i U.S. Open

Ludvig Åberg inledde majorn med en lovande öppningsrond och finns med högt uppe på ledartavlan.

US golfer Tiger Woods (L) gives instructions to Au
Tournytt

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

J.J Spaun
Tournytt

Svindlande summa väntar segraren på Shinnecock

Prissummorna i majors fortsätter uppåt.

Stenson om Shinnecock Hills: ”Den kräver sin man”

Henrik Stenson hoppas att man hittar rätt balans i uppsättningen under årets U.S. Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Söderberg och Jacobson toppar på varsitt håll

TOURSVEPET: Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här.

Kostsamma missar – men bra svensk start i Ohio

Ludvig Åberg och Alex Norén delar 13:e plats i veckans signaturtävling.

Här är spelarna som tjänat mest på DP World Tour

Rory McIlroy toppar DP World Tours pengalista genom tiderna, men Henrik Stenson är högt upp och flera svenskar har spelat in stora summor.

Svensk Golf

Toursvepet – Norén klättrar i Florida

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Martin Strömberg