Höjdpunkter PGA Tour:
Alexander Norén behövde en stark rond under lördagen för att ge sig själv chansen att kunna ta sig in i Tour Championship nästa vecka. Och som han levererade. Norén gick runt på 65 slag (-5) och har avancerat hela 22 placeringar upp till en delad 15:e plats.
Norén inledde med att slå i en lång putt för birdie på första hålet men tappade det slaget omgående då han gjorde bogey på hål två. Efter att ha vänt på 34 slag (-1) blev det islossning på vägen in med birdies på hål 10, 11, 16 och 17.
Norén har efter tre ronder tagit hela 6,39 slag i SG: Puttning vilket är bäst i hela startfältet.
Just nu innebär hans placering att han är på plats 34 på FedEx Cup-rankingen och fortfarande på fel sida om de 30 som får plats nästa vecka på East Lake.
Det är dock väldigt små marginaler uppåt för Norén och en hel del beror på vad spelarna runt om kring honom presterar under sista ronden. Just nu är sydkoreanen Sungjae Im på plats 30, drygt 35 poäng före Norén.